PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Rok od ničivého tornáda na jihu Moravy: škody UNIQA sečteny na 368 milionů korun

pojistna-udalost-nehoda-zemetreseni-auto


Tento týden uplyne právě rok od mimořádné události na jižní Moravě, kde tornádo během několika desítek minut zpustošilo pás obcí mezi Břeclaví a Hodonínem. Konečný účet za živelní katastrofu činí v UNIQA 368 milionů korun za celkem 2 300 škod pojištěných klientů.

Tornádo překvapilo svou silou, která není pro naši zeměpisnou polohu typická. Za poslední rok se nicméně ukazuje, že zřejmě v souvislosti s klimatickými změnami bude častějším jevem. Naposledy zaskočilo obyvatelstvo v Lanžhotě před týdnem, i když jeho působení bylo ohraničené na menší plochu.

Během loňského červnového tornáda bylo v obcích, jimiž se bouře prohnala, postiženo nějakým druhem škody 70-80 % všech místních klientů UNIQA. To dokazuje plošnost ničivého účinku. Z celkového počtu 2 300 škod připadalo asi 1 340 na poškozená nebo zničená auta a 960 škod na majetkové škody. I když majetkových škod bylo méně, v celkové hodnotě škod byly zastoupeny podílem více než 80 % (celková částka škod činí 298 milionů korun). Zbývající částka 70 milionů korun připadla na výplaty z havarijního pojištění aut. V obou případech nejvíce škodila vichřice a krupobití.

Průměrná škoda klientů UNIQA na majetku činila 310 000 korun, u aut to bylo 52 500 korun. „Z toho je patrné, že šlo o závažnou událost s velkým dopadem, protože průběžně řešené škody bez výskytu kalamitního dění jsou zejména u majetku výrazně nižší,“ zhodnotil efekt tornáda Daniel Červenka, ředitel likvidace škod UNIQA.

V současné době je více než 90 % škod vyplacených a uzavřených. U některých majetkových škod (desítky) se po úhradě zálohového pojistného plnění průběžně doplácí zbytek podle došlých faktur za obnovu, protože v místě stále ještě nestačí stavební a řemeslné kapacity poptávce, což brzdí dokončení oprav. Devinkulace byly proaktivně řešeny s příslušnými bankami formou „generální devinkulace“ v souvislosti s kalamitní škodou, která pokrývala všechny případy. To významně urychlilo vyřízení škod a obnovu.

Mohla klimatická změna za tornádo na jižní Moravě?

„Bohužel se v mnoha případech poškozených nebo i zničených domů ukázalo, že vedle pojištění samotné stavby nebylo sjednáno pojištění domácnosti. To v případě podobné události znamená, že klient sám nese všechny náklady na své movité vybavení. A to jsou dnes minimálně statisíce korun. Je třeba myslet na to, že pojistit je potřeba nejen stavbu, ale i její „obsah“. Rovněž smluvní pojistné částky byly často nedostatečné, takže výplata pojistného plnění nemůže garantovat obnovu v původní úrovni. Toto se plně projevilo hlavně u totálních škod a domů, které nařídil statik jako nestabilní strhnout,“ komentoval nedostatečné pojištění v regionu Karel Douda, manažer pro vyřizování škod na majetku UNIQA.

V oblasti havarijního pojištění bylo cca 80 % pojistných plnění uhrazených už koncem loňského léta. V tuto chvíli ještě UNIQA v nízkých desítkách případů čeká na dodání podkladů o menších opravách, které dosud nebyly z různých důvodů na straně klientů provedeny. Totálních škod nebylo mnoho. Asi 10 aut bylo naprosto zničeno zasypáním troskami nebo zřícenými garážemi. Některé byly tornádem dokonce přemístěny vzduchem o desítky či stovky metrů dál, takže majitelům trvalo i několik dnů, než je našli.

„Z pohledu závažnosti v oblasti vozidel řadím loňské tornádo na Moravě za škody z povodní 2002 a za krupobití v Praze a okolí ze srpna 2010,“ zhodnotil událost Jiří Moravec, manažer pro vyřizování škod na vozidlech UNIQA.

„Z události je třeba vyvodit poučení, že je třeba více dbát na pojištění majetku. Vždyť bydlení je po našem zdraví většinou nejhodnotnější věc. Proto je nutné pojištění rodinných domů, bytů a domácností věnovat pozornost a nešetřit tam, kde to může mít na naše zázemí a blízké doslova drtivý dopad. Pojistné částky musí rodiny chránit pro případ ničivých událostí. Bohužel tornádo znovu ukázalo, že řada objektů nebo domácností není vůbec pojištěna, případně že smlouvy jsou staré a pojistné krytí i pojistné částky neodpovídají dnešnímu standardu,“ upozornil závěrem Daniel Červenka.

K podpojištění domu, bytu či chalupy dochází ve chvíli, kdy je objekt pojištěn na částku nižší, něž jaká je hodnota dané nemovitosti pro účely jejího znovupořízení či rekonstrukce. V případě, že je nemovitost podpojištěná, je pojišťovna oprávněna snížit pojistné plnění ve stejném poměru, v jakém je výše pojistné částky ke skutečné výši pojistné hodnoty pojištěného majetku. Podobně je definováno i podpojištění domácnosti, tedy vnitřního vybavení nemovitosti. Podle České asociace pojišťoven je aktuálně přiměřeně pojištěných jen asi 30 % nemovitostí v ČR.