PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Rok války na Ukrajině – data o čerpání zdravotní péče Ukrajinci v Česku

lekar-doktor-osetreni


Od 24. února 2022, kdy začal válečný konflikt na Ukrajině, zaregistrovala VZP téměř 367,5 tisíc příchozích z Ukrajiny, z nich necelých 120 tisíc jsou děti do 18 let. Většina příchozích (168,8 tisíc) jsou ženy starší 18 let, mužů starších 18 let pak VZP zaevidovala 78,8 tisíc. Občané Ukrajiny, kteří požádají o tzv. dočasnou ochranu v souvislosti s válečným konfliktem, mají na jejím základě stejné právo na poskytnutí zdravotní péče z veřejného zdravotního pojištění jako občané České republiky.

„Za loňský rok byly VZP vykázány náklady na péči o ukrajinské azylanty v celkové výši 1,75 mld. Kč. Podle dosavadního vývoje lze předpokládat, že za celých dvanáct měsíců, od chvíle, kdy k nám začali lidé z Ukrajiny přicházet, se tato suma bude pohybovat někde kolem 2,15 mld. korun,“ říká Zdeněk Kabátek, ředitel VZP ČR.

Čerpaná péče? Nejčastěji žádná

Data ukazují, že většina (58 %) Ukrajinců do konce roku 2022 nečerpala vůbec žádnou zdravotní péči, dalších zhruba 30 % příchozích pak čerpalo péči do výše 5 000 Kč. Nejčastěji se přitom jednalo o úhradu celkových prohlídek bez obtíží (tzn. zejména preventivních prohlídek). Centrovou léčbu například onkologických onemocnění, roztroušené sklerózy nebo antivirotiky VZP hradila 772 azylantům. Nejnákladnější péči přesahující milion korun dosud u VZP čerpalo 118 ukrajinských pacientů.

Lex Ukrajina IV – březen 2023

Uprchlíkům z Ukrajiny, kteří do konce roku 2022 získali tzv. dočasnou ochranu, vyprší jejich pobytové oprávnění na konci března 2023. Před tímto termínem si ji mohou prodloužit on-line na stránkách Ministerstva vnitra. Po dokončení elektronické registrace jím bude dočasná ochrana prodloužena do 30. 9. 2023 a budou mít zarezervovaný termín osobní návštěvy na pracovištích OAMP pro posouzení jejich nároku na prodloužení dočasné ochrany. Pokud budou splňovat všechny zákonné podmínky, dočasná ochrana jim bude prodloužena až do 31. 3. 2024.

Prodloužení zdravotního pojištění online

Azylantům, kteří si vyřídí prodloužení dočasné ochrany, bude adekvátně prodloužena platnost zdravotního pojištění a vystaven náhradní průkaz zdravotního pojištění. Budou si ale muset o něj požádat sami. „Za tímto účelem připravujeme na webu https://pomocukrajine.vzp.cz on-line formulář, jehož prostřednictvím si budou moci azylanti náhradní průkaz sami vygenerovat. Pro ověření budou potřebovat pouze svůj původní náhradní průkaz pojištěnce. Prodloužený průkaz si budou moci stáhnout do telefonu nebo si ho vytisknout z počítače. Nebude nutné osobně navštěvovat naše pobočky,“ říká náměstek pro služby klientům Ivan Duškov. O vystavení nového náhradního průkazu zdravotního pojištění stačí žádat pár dnů před skončením jeho platnosti. „On-line formulář chceme spustit do konce února. Pokud někomu končí průkaz dříve, může o něj požádat osobně na našich pobočkách,“ upřesnil Ivan Duškov.

Čerpání péče UA azylanty v roce 2022

Čerpání péče UA azylanty v roce 2022


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku