
V loňském roce se léčilo s různými onkologickými formami přes 314 tisíc klientů VZP, léčba onkologických pacientů stála rekordních 19,3 miliardy korun. Mezi nejčastější formy nádorových onemocnění, se kterými se léčili klienti VZP, patřily nádory kůže (72 tis.), prsou (56 tis.) a mužských pohlavních orgánů (52 tis.). Nejdražší je léčba nádorů mízních, krvetvorných a příbuzných tkání. Na včasný záchyt onkologických onemocnění jsou zaměřeny screeningové programy. Od loňského roku také nově zavedený screening plic, do kterého se dosud zapojilo 5 000 klientů VZP a díky němuž bylo zachyceno 85 nádorů. Analýzu vypracovala Všeobecná zdravotní pojišťovna v souvislosti s květnovým Českým dnem proti rakovině (10. května).
Dle OECD je v České republice počet nově diagnostikovaných pacientů s nádorovým onemocněním nad průměrem EU. V tzv. „Onkologickém profilu země 2023“ OECD mj. poukazuje na rizikové faktory v Česku, jako je vysoká spotřeba alkoholu, vysoký počet kuřáků i míra nadváhy a obezity v české populaci, která patří k nejvyšším v EU. Zpráva naopak vyzdvihuje kvalitu onkologické péče, která se v posledních letech výrazně zlepšila, a také dobře zavedené screeningové programy, kde je míra účasti vyšší, než je průměr EU, a to jak u screeningu rakoviny děložního čípku, prsu i tlustého střeva a konečníku.
Počet klientů VZP s diagnostikovanými různými formami rakoviny (2020–2022)
*Součet pacientů ve všech uvedených skupinách neodpovídá celkovému počtu pacientů s libovolnou onkologickou diagnózou – někteří jsou totiž uvedeni ve více skupinách, protože u nich nemoc postihla více orgánů
Český den proti rakovině
Měsíc květen bývá v České republice spojován s tzv. květinovým dnem organizovaným Ligou proti rakovině v rámci Českého dne proti rakovině, který se letos uskuteční 10. května. Letošní ročník je zaměřen na nádory průdušek a plic – prevence. Rakovina plic patří k rizikovějším onkologickým onemocnění, protože plíce nebolí, pacienti první příznaky podcení a pak přicházejí na vyšetření až když je pozdě. V loňském roce se s nádory plic a dýchacího ústrojí léčilo 16 000 klientů VZP ČR, pojišťovna za jejich léčbu zaplatila více než 1,7 mld. Kč.
Ve včasné diagnostice plic pomáhá od loňského roku také screening plic, který je určen pro lidi mezi 55 až 74 lety, kteří dlouhodobě kouří dvacet a více cigaret denně (nebo pro bývalé silné kuřáky). Dosud se zapojením do screeningu souhlasilo 5 000 klientů VZP (z 8 000 oslovených) a zachyceno bylo 85 nádorů. Mezi sledovanými převažovali muži (3 000).
Prevence
Všeobecná zdravotní pojišťovna dlouhodobě zdůrazňuje důležitost pravidelných preventivních prohlídek a screeningových vyšetření v rámci zdravotního pojištění. Díky těmto vyšetřením lze detekovat rakovinu v raném stadiu, kdy lidé ještě nemají žádné příznaky či potíže a šance na jejich vyléčení jsou téměř stoprocentní. Pojištěncům, kteří na tyto prohlídky a screeningy nechodí, posílá VZP už řadu let zvací dopisy. I díky tomu se míra přežití onkologických onemocnění zlepšila, nicméně naše republika stále zaostává za průměrem EU. (OECD)
Nad rámec zdravotního pojištění mohou zájemci o preventivní onkologickou prohlídku navštívit některé ze spolupracujících pracovišť; pojišťovna jim na vyšetření přispěje částkou až 3 000 Kč. VZP dále svým klientům přispívá 500 Kč na vyšetření kožních znamének a ultrazvukové vyšetření prsou. Nejčastější příčinou vzniku rakoviny plic je kouření, a proto pojišťovna také přispívá svým klientům 1000 Kč na odvykání kouření.
Všechny klienty, kteří dbají o své zdraví a kteří absolvují preventivní screeningové vyšetření (screening nádorů prsu, kolorekta nebo děložního hrdla) odmění VZP tisícovkou třeba na masáž, pobyt v solné jeskyni či plavání.
Přečtěte si také další články...
Chystáte se do zahraničí? Nepodceňte pojistku, může vám zachránit finanční život
RBP vrátila pojištěncům za léky přes 14 milionů korun
Nárok na vrácení přeplatků za léky vznikl v prvním pololetí rekordnímu počtu klientů VZP