PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Senioři v ČR tvoří téměř pětinu populace. ZP MV ČR podporuje jejich zdraví i kvalitu života

stary-muz-duchodce

Foto: pxfuel.com



Před 30 lety vyhlásila OSN první říjen Mezinárodním dnem seniorů s cílem poukázat na období života, které čeká většinu z nás a jež každý touží prožít důstojně. Stejně jako jiné životní etapy, i stáří s sebou přináší specifika, mimo jiné slábnoucí fyzickou kondici či zhoršené zdraví. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) chce svým klientům z řad seniorů ulehčit situaci při zdravotních problémech, jakož i podpořit prevenci onemocnění. V rámci preventivních a bonusových programů jim proto nabízí celou řadu finančních příspěvků.

Podle údajů OSN vzrostla v letech 1950–2010 celosvětově průměrná délka života ze 46 na 68 let a očekává se, že se do konce tohoto století zvýší až na 81 let. V současnosti žije na světě téměř 900 milionů lidí nad 60 let, do roku 2050 by jich měly být již 2 miliardy, tedy 22 % obyvatel planety.1 Stárne i populace České republiky. Zatímco ještě na přelomu milénia u nás senioři tvořili necelých 14 % obyvatel, dnes je jich takřka pětina a za 30 let by jich mohlo být téměř 30 %.2 Téma stáří a kvality života v tomto věku je proto stále aktuálnější.

Stáří – více volného času, ale i nemocí

Nelze definovat, kdy přesně u člověka nastává stáří. Jeho projevy totiž ovlivňuje řada faktorů – od genetických predispozic přes životní podmínky až po individuální kvalitu života. Přestože stáří není samo o sobě nemocí, je rizikovým faktorem pro vznik řady z nich, u zhoubného bujení je dokonce tím hlavním.3 S věkem rovněž dochází k oslabovaní funkcí těla nebo ke snižování imunity, a člověk je pak náchylnější k různým nemocem. Stoupají i náklady na léčbu těchto nemocí. Dokládají to i statistiky Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR. Celkové náklady pojišťovny na pojištěnce ve věkové kategorii 65+ činily loni více než 16,5 miliardy korun, což představuje 39 % z celkových nákladů pojišťovny na zdravotní služby.

Příspěvky pro seniory

Péči o zdraví je potřeba věnovat ve starším věku zvýšenou pozornost. ZP MV ČR chce v tomto úsilí české seniory podpořit, a proto jim nabízí možnost čerpání finančních příspěvku z Fondu prevence. „Ten zahrnuje několik preventivních i bonusových programů, jako jsou např. program prevence infekčních, civilizačních či onkologických onemocnění, programy na podporu životního stylu nebo nově také program podpory duševního zdraví,“ vyjmenovává Denisa Kalousková, ředitelka obchodně-organizačního úseku ZP MV ČR. Na co vše si tedy senioři, kteří jsou klienty této pojišťovny, mohou žádat o příspěvek ve výši až 500 Kč? Jde o nejrůznější sportovní aktivity, vyšetření nad rámec veřejného zdravotního pojištění nebo prostředky pro prevenci úrazů, jako jsou toaletní či sprchovací židle, protiskluzové podložky nebo madla do koupelny.

Nad rámec této částky pak mají možnost využít i celou řadu bonusových programů zahrnujících finanční pomoc na nákup potravin pro lidi se specifickými dietami nebo nákup zdravotnických prostředků pro chronicky nemocné. „Příspěvky lze mezi sebou kombinovat, a senioři tak mohou ročně získat příspěvek až 10 850 Kč. Žádosti o tyto bonusy je možné zasílat po splnění podmínek až do 31. prosince letošního roku,“ dodává Denisa Kalousková.

Podzimní sezonní akce a očkování

Kromě jiného mohou starší klienti ZP MV ČR využít jednou ročně sezonní akci. Právě teď na podzim, kdy se vinou počasí i větší koncentrace lidí ve vnitřních prostorech rychleji šíří respirační viry, je to akce s názvem „Silná imunita“. Ta zahrnuje příspěvek 250 Kč na nákup doplňků stravy pro zvýšení imunity, jako jsou vitamíny, minerální látky, probiotika a podobně. Podzim je též obdobím, kdy u nás každoročně nastává chřipková sezona. Lidem starším 65 let je každoročně doporučováno a z veřejného zdravotního pojištění plně hrazeno očkování jako nejlepší způsob prevence. „Všem, kteří tohoto věku ještě nedosáhli, přispíváme rovněž na očkování proti chřipce. Celkově mohou získat na očkování proti infekčním nemocem příspěvek až 1 000 Kč,“ upozorňuje Denisa Kalousková. Nejvhodnější doba pro aplikaci chřipkové vakcíny nastává právě v těchto týdnech – tedy od října do prosince.