PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Společné testy na chřipku a covid-19 vyrábí česká firmaČeská biotechnologická firma GeneProof dodává unikátní řešení pro současnou diagnostiku 5 virů způsobujících příznaky společné chřipce i onemocnění covid-19 z jednoho vzorku. Testy vyvíjí a vyrábí v České republice a vyváží do celého světa.

Souběh respiračních infekcí a strategie pro testování obyvatel v tomto období je s příchodem podzimu diskutovaným tématem. Česká biotechnologická společnost GeneProof s myšlenkou nutnosti společného testování virů s podobnými příznaky počítala již při vývoji svých PCR testů na detekci SARS-CoV-2. Testy umožňující detekci 5 virů způsobujících příznaky společné chřipce i onemocnění covid-19 má proto k dispozici certifikované již několik měsíců. Z jednoho vzorku lze vyšetřit najednou SARS-CoV-2, chřipku A, chřipku B a navíc i RS viry typu A a B, jež mají s chřipkou podobné příznaky. Diagnostické testy detekující více virů najednou dodávají renomovaní výrobci z celého světa a nyní je doporučují také čeští vědci z Univerzity Karlovy.

PCR testy společnosti GeneProof dosahují standardně vysoké kvality, což dokazují nejen výsledky z nezávislých mezinárodních studií, ale také úspěch těchto produktů v Evropě i po celém světě. Společnost dodává svoje produkty do laboratoří ve více než 50 zemích světa v objemu statisíců reakcí měsíčně. Největší zájem o produkty GeneProof je například v Německu, Polsku, Švédsku, Slovensku a České republice, ale také v Jižní Americe, jihovýchodní Asii a v Africe. Jeden z posledních významných úspěchů je například z Tuniska, kde pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) byl PCR test společnosti GeneProof zařazen do seznamu pouze pěti takto povolených PCR souprav určených pro testování covid-19. Stejný test je zde schválen také v programu mobilních laboratoří, kde bude využita unikátní technologie pro přímou detekci viru ze vzorku, zkracující dobu vyšetření na polovinu. Pro dodávky do Alžírska navíc aktuálně prošel stejný PCR kit úspěšně testováním v Pasteurově institutu a v Indii uspěl v procesu ověřujícím schopnost kitu detekovat specificky pouze SARS-CoV-2.

Právě možnost záměny SARS-CoV-2 za jiné běžné koronaviry se ukázala v minulosti u řady testovacích souprav jako riziková. Kvalitu testů na covid-19 ověřovala v květnu nezávislá mezinárodní studie s názvem „QCMD 2020 Coronavirus Outbreak Preparedness EQA Pilot Study“. V rámci studie byl například často detekován jako SARS-CoV-2 běžně rozšířený koronavirus NL63 nebo další běžný koronavirus OC43. A dokonce téměř u 3 % ze všech posuzovaných výsledků byl určen jako pozitivní vzorek, který žádné koronaviry neobsahoval – výsledek byl tedy falešně pozitivní zřejmě v důsledku kontaminace testu buď u výrobce nebo v laboratoři. Některé laboratoře mohly tak díky dodávkám z nespolehlivých zdrojů či od firem nemajících zkušenosti s rutinní výrobou in vitro diagnostik vykazovat značnou míru nesprávných výsledků. Na rozdíl od většiny velkých výrobců prošla společnost GeneProof tímto testováním bez jediné chyby.

Pokud by se situace s nespolehlivými diagnostiky opakovala na podzim, mohlo by to při plánovaném vysokém počtu testů znamenat katastrofálně vysoká čísla chybně identifikovaných pozitivních pacientů. Tedy nejen zbytečnou izolaci a karanténu pro velké množství osob a případné restrikce na cestování uvalené zcela zbytečně, ale také rozsáhlé poškození ekonomiky. Také v tomto případě se ukazuje, jak je důležité v diagnostice využívat kvalitní, ověřená certifikovaná řešení.

Laboratoře v České republice mají v této situaci výhodu tradičního domácího výrobce kvalitních PCR testů. Navíc na říjen chystá společnost GeneProof nasazení zcela nového plně automatického přístroje myCROBE pro diagnostiku nejen respiračních infekcí, ale také ostatních patogenů z širokého portfolia testů společnosti. Přístroj byl vyvinut a vyroben v České republice ve spolupráci s dlouholetými českými zákazníky společnosti, má připraveny všechny potřebné certifikace a již nyní je o něj mezi laboratořemi po celém světě velký zájem.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku