Podle studie Národního ústavu pro duševní zdraví stoupl v době pandemie covid-19 výskyt duševních onemocnění o více než polovinu. Značný nárůst klientů potvrzují i sami terapeuté. Také firmy a státní podniky cítí, že psychické zdraví svých zaměstnanců nemůžou brát na lehkou váhu a nabízejí lidem financování terapie. Díky příspěvku od pojišťovny nebo benefitu ve formě stravenkové karty od zaměstnavatele je pak terapie mnohem dostupnější.
Počet registrovaných uživatelů platformy pro on-line terapii Terap.io se během první jarní vlny ztrojnásobil a stejně skokový nárůst přinesla i podzimní vlna. „Aktuálně naši terapeuté pomáhají každý měsíc více než stovce nových klientů. To ukazuje, že zájem o odbornou pomoc se zvládáním psychických obtíží v době pandemie roste,“ uvádí Chadi El-Moussawi, zakladatel Terap.io. S odhodláním řešit svoje potíže ale přichází i finanční břemeno. To může zejména v době pandemie pro mnohé představovat překážku v rozhodnutí s terapií začít nebo v ní setrvat. Na terapii se ovšem dají využít třeba firemní benefity či některé druhy stravenek. Nově také nabízí příspěvek hned na deset sezení s terapeutem Všeobecná zdravotní pojišťovna.
Doporučení od praktického lékaře
Optimální je, když psychoterapii hradí přímo vaše zdravotní pojišťovna. K tomu potřebujete doporučení od vašeho praktického lékaře, což ale bývá ten menší problém. Ne všichni terapeuté s pojišťovnami spolupracují a ti, kteří ano, hlásí dlouhodobě plno. Čekací doby jsou i několikaměsíční. Takže pokud už terapeuta hrazeného pojišťovnou máte, dobře pro vás. Pokud ne, můžete zvážit další možnosti.
Příspěvek od pojišťovny
S dobrou zprávou pro své klienty přišla Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která připravila spolu s Ministerstvem zdravotnictví ČR a Radou vlády pro duševní zdraví pilotní projekt na zvýšení dostupnosti psychosociální podpory. Ten běží od prosince 2020 do května 2021, a pokud se ukáže jako efektivní, zvažuje ho pojišťovna zařadit do stálé nabídky. VZP přispívá 700 Kč na sezení a maximální podpora pojištěnce je 7 000 Kč, což je deset sezení. „Pro klienty, kteří nemají dlouhodobé obtíže a potřebují pomoci zvládnout přechodnou situaci, může být tato dotace dostačující. Pro mnoho lidí pak může být příspěvek motivací vůbec psychoterapii vyzkoušet,“ vysvětlila terapeutka Iveta Hlaváčová, která je do pilotního programu za Terap.io přihlášená.
Stravenková karta
Jak využít stravenky a benefitní zaměstnanecké karty, když jsou provozovny od restaurací po fitness centra uzavřené? Podívejte se na webové stránky vaší stravenkové společnosti a možná objevíte zajímavé možnosti. Na platformě Terap.io se dá za online terapii platit také stravenkovými kartami Edenred či Sodexo.
První česká platforma pro psychoterapii Terap.io vznikla v důsledku náročných životních období dvou přátel (Chadi El-Moussawi a Jan Sasínek), která překlenuli díky terapii. Společně se zkušeným týmem psychoterapeutů se pak rozhodli vytvořit službu, která zjednoduší přístup k terapii všem. Terap.io během pár jednoduchých kroků propojí klienta s terapeutem a po výběru termínu zprostředkuje terapeutické sezení formou videohovoru, audiohovoru nebo chatu, bezpečně a bez využití třetích stran. Terapii tak zájemci mohou podstoupit v jakémkoli čase a situaci, která jim vyhovuje. Služba také pomáhá s výběrem konkrétního terapeuta.
Kalkulačky: Spočítejte si pojištění
→ Povinné ručení
→ Havarijní pojištění
→ Cestovní pojištění
→ Pojištění domácnosti
→ Pojištění odpovědnosti
→ Životní pojištění
→ Doživotní důchod pro řidiče v případě úrazu
→ Pojištění psů a koček
Přečtěte si také další články...
Dvojice mužů obviněna z pojistného podvodu: Odcizený mobil skončil v zastavárně
Deprese, přerušení živnosti nebo ztráta zaměstnání v zahraničí. I to kryje nové pojištění schopnosti splácet půjčku
Smysl života pro Čechy? Užívat si blízké, nestresovat se a mít na to