PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

U vandalismu Slavia netrvá na dopadení pachatele. Stačí jí zápis od policie

street_graffiti_cobblestone_bicycle_cobble-100342

Foto: pxhere.com

Pojištění soukromého majetku a odpovědnosti od Slavia pojišťovny je jedním z nejdynamičtěji rostoucích pojistných produktů na trhu. „Naší první metou je 5 %, ale chtěli bychom se během pár let přiblížit k desetiprocentnímu podílu na trhu,“ uvádí produktový manažer Lukáš Rozsypal. Pojištění Šťastný domov zaznamenalo oproti prvnímu kvartálu roku 2023 meziročně 43% nárůst produkce.


Pojištění soukromého majetku a odpovědnosti od Slavia pojišťovny je jedním z nejdynamičtěji rostoucích pojistných produktů na trhu. „Naší první metou je 5 %, ale chtěli bychom se během pár let přiblížit k desetiprocentnímu podílu na trhu,“ uvádí produktový manažer Lukáš Rozsypal. Pojištění Šťastný domov zaznamenalo oproti prvnímu kvartálu roku 2023 meziročně 43% nárůst produkce.

Čemu připisujete zvýšený zájem o pojištění Šťastný domov?

Při loňské revitalizaci produktu jsme věnovali největší pozornost především limitům k jednotlivým souborům pojištěných věcí. Upravili jsme je tak, aby klientům smlouvy dobře posloužily, ale abychom zároveň my mohli zachovat příznivou cenu produktu. Výsledkem byl pro veřejnost překvapivý výsledek, kdy jsme mnohé limity rozšířili na celkovou výši sjednané pojistné částky, ale zároveň jsme v segmentu pojištění staveb, domů a bytů snížili sazby zhruba o 17 procent.

Jaké výhody kromě ceny klientům přináší nová podoba produktu?

U pojištění staveb je asi nejzajímavější naše pojištění technické poruchy – tedy poškození nebo zničení strojních a elektronických zařízení, jež jsou stavebními součástmi. Pro klienty je výbornou zprávou, že u Slavia pojišťovny nemáme limitováno stáří těchto zařízení. Jde třeba o fotovoltaické panely, tepelná čerpadla, kotle, klimatizační jednotky, satelitní antény, sprinklery a podobně.

Zmínil jste fotovoltaické panely. Jaké jsou podmínky pro jejich pojištění?

Žádné speciální podmínky nejsou. Stačí započítat techniku do celkové pojistné částky. V nově upraveném produktu pojišťujeme všem klientům libovolný počet fotovoltaických panelů, a to dokonce bez ohledu na stáří smlouvy a zda při jejím uzavírání toto pravidlo již bylo u Slavie v platnosti či ne.

Každé 2 minuty majetková pojistná událost. V průměru jich za život zažijeme tři až čtyři

Co dalšího byste vyzdvihl?

Příjemným zjištěním a štěstím v neštěstí může být pro klienty informace, že u rizika vandalismu sice požadujeme zápis od Policie ČR, ale netrváme na dopadení pachatele. U jiných pojišťoven to bývá obvyklé. Netrváme ani na tom, že vandal musí překonat překážku. Tedy například u posprejovaných vrat od garáže zaplatíme náhradu škody bez ohledu na to, že jsou přístupná z ulice.

A co když škodu na majetku nezpůsobí vandal, ale sám klient?

Tady stojí za zmínku riziko rozbití skla – v produktu Šťastný domov je pojištěno rozbití jakoukoli událostí, při které není zjištěn úmysl. Vztahuje se nejenom na okna a skleněné výplně dveří, ale také na čelní stěny vestavěných skříní vyrobené ze skla nebo na zrcadla. Dále na veškerou sanitu a to včetně sklokeramické desky. Pokud některé z těchto věcí klienti rozbijí, plně jim škodu uhradíme.

V této souvislosti je ale třeba poznamenat, což máme napsáno ve výlukách, že toto riziko neplatí při výstavbě nebo při rekonstrukci. Pravděpodobnost rozbití skla při běžném chodu domácnosti je zcela jiná, než když se po domě pohybují řemeslníci.

Některé produkty pojištění majetku se vztahují také na majetek členů domácnosti v době, kdy nepobývají v pojištěné nemovitosti. Jak je to u Slavie?

V tomto ohledu máme skvělou zprávu pro rodiče, jejichž děti přechodně bydlí na koleji nebo internátě. Věci, jež jsou v jejich vlastnictví, mají i tam pojištěné na rizika požár, výbuch, vodovodní škody, vandalismus, ale hlavně na odcizení. Územní platnost je v tomto případě celá geografická Evropa.

Zabývali jste se při revizi produktu také pojištěním odpovědnosti? Klienti si ho rádi sjednávají společně s pojištěním majetku.

Samozřejmě. Rád bych zmínil zejména to, že nově nabízíme možnost pojištění na pronajaté budově. V praxi to znamená, že pokud klient bydlí v pronajatém bytě, tak například kuchyňská linka včetně vestavěných spotřebičů není jeho. V případě škody na zařízení bytu je však vůči jeho majiteli za takovou škodu zodpovědný. Jeho odpovědnost se vztahuje na stavební součásti, tedy již zmíněnou kuchyňskou linku, ale i vestavěné skříně, podlahy, vybavení koupelny a WC. Pojištění na pronajaté budově se týká požáru, výbuchu, a hlavně nejčastějšího rizika – vodovodních škod.

Mimochodem, kromě majetkového pojištění jsme příznivě upravili parametry a cenu právě i u samostatně prodávaného pojištění odpovědnosti. Objem sjednaných smluv se v důsledku toho meziročně zvýšil o 30 %.