PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

nehoda-pojistna-udalost


V loňském roce nahlásili klienti UNIQA pojišťovny v ČR a SR celkem 263 909 škod všeho druhu, což meziročně znamenalo nepatrný nárůst o 0,6 %. Každý den tak v průměru přibylo k vyřízení celkem 723 pojistných událostí.

Vývoj pojistných událostí po odvětvích

Nejvyšší zastoupení v počtu vzniklých škod 2022 v ČR a SR mělo i nadále pojištění aut. Klienti nahlásili celkem téměř 133 000 škodních událostí (meziročně + 2,3 %), což znamenalo podíl 50 % na veškerých řešených škodách loňského roku (podíl byl podobný i v roce 2021). Podíl majetkových škod loni činil 17 % (celkem přes 45 000 pojistných událostí). Meziročně škod na majetku přibylo o 2 %. Pojištění osob (životní, úrazové a cestovní pojištění) přineslo loni celkem bezmála 86 000 případů škod, tedy necelou třetinu všech pojistných nahlášených událostí v ČR a SR (mírné snížení podílu oproti 2021 o 2,8 %).

Trendy a nejvážnější škody roku 2022 v Česku

Provoz na silnicích se loni po pandemii už zcela vrátil na předpandemickou intenzitu, někdy dokonce ještě vyšší. „Velký podíl populace volil kvůli obavám z nákazy nadále individuální dopravu autem, zatímco dříve cestovali lidé hromadnými prostředky,” upozornil Jiří Moravec, manažer likvidace škod z pojištění aut.

Loni registrovala UNIQA z povinného ručení při dopravních nehodách 26 obětí, předloni na silnici zemřelo 16 osob, v roce 2020 dokonce 17 osob. Loňský rok má tak smutný rekord. UNIQA tím pádem v posledních letech vyplácí výrazně více na odškodnění pozůstalým po těchto neštěstích (v roce 2019 byl počet obětí nehod z povinného ručení klientů UNIQA 4 osoby). Některé velmi vážné loňské nehody vyřizované z povinného ručení UNIQA ještě nejsou uzavřeny, protože se posuzují individuální nároky blízkých a další mohou ještě přibýt.

UNIQA registruje za loňský rok více krádeží vloupáním a více odcizení. Nárůsty jsou v řádu desítek procent

Nejzávažnější loňská nehoda klienta s povinným ručením UNIQA se stala koncem léta v Itálii, kde řidič nedal přednost motocyklistovi na hlavní silnici. Po střetu utrpěl italský biker těžký úraz hlavy a mozku. Musel být několikrát operován a hospitalizace trvala řadu měsíců. Po intenzivní léčbě a rehabilitaci se jeho stav mírně zlepšil, nicméně je odkázán na stálou péči, ujde pouze několik metrů a jeho mentální schopnosti jsou výrazně snížené. Není bohužel vyhlídka na podstatné zlepšení zdravotního stavu. UNIQA zatím vyplatila jen menší část pojistného plnění, nicméně na dlouhodobé renty z pojištění viníka-klienta pojišťovny jsou v rezervě uloženy vysoké desítky milionů korun. Klient UNIQA měl naštěstí sjednané povinné ručení s limity 100/100 milionů korun.

U majetkových škod se loni projevil trend růstu aktivit zlodějů. Ten znamenal obrat po covidu, kdy se lidé zdržovali více doma a méně cestovali, takže obytné objekty a domácnosti byly více pod dohledem. V ČR bylo registrováno celkem asi 2 130 pojistných událostí vzniklých krádeží nebo vloupáním na majetku pojištěných osob v retailu. Mimo to sem spadají i škody vzniklé odcizením stavební součásti, vandalstvím na pojištěných objektech či loupež, případně odcizením pojištěných předmětů z vedlejších staveb. V porovnání s předchozím rokem 2021 to znamenalo nárůst takových událostí bezmála o 80 %. Podle Karla Doudy, manažera likvidace škod z majetku a odpovědnosti UNIQA je za loňským strmým nárůstem krádeží i další faktor: „Během roku 2022 enormně rostly životní náklady a komplikovala se finanční situace mnohých lidí, kteří viděli v krádežích příležitost operativně si přilepšit. Je to vidět i na tom, že více mizely předměty, které lze snadno a rychle zpeněžit, jako například dražší nářadí, kola a podobně.“

V loňském roce ubylo hlavně v ČR škod způsobených živly, které byly velmi aktivní o rok dříve. I tak ale dokázaly v minulém roce napáchat často vysoké škody na majetku občanů: například po červnovém krupobití v jižních Čechách vyplácela UNIQA klientovi s pojištěnou nemovitostí přes 600 000 korun za zničení nebo poškození plechové střechy na hlavním obytném objektu a na vedlejších stavbách i zařízení zahrady: na pergole, skleníku, zahradním nábytku a dětské houpačce.

U firemního pojištění vyčnívá velká škoda následkem požáru. Vznikla v severočeském papírenském výrobním provozu a zasáhla i vyrobené uskladněné zboží. Vedle movitého vybavení, zničené výrobní linky a zásob vyplácela UNIQA klientovi i náklady na vyklízení v celkové úhrnné částce převyšující 60 milionů korun.

V oblasti životního pojištění a úrazového pojištění řešila UNIQA i přes celkový pokles vyšší podíl úrazů u dětí a mladých klientů. Zde se projevil plný návrat k pohybovým zájmovým činnostem po pandemii kombinovaný s poklesem fyzické kondice většiny populace. „ V připojištění velmi vážných onemocnění jsme sledovali vyšší zastoupení případů nádorového onemocnění, což pravděpodobně souvisí i s poklesem preventivních prohlídek během pandemie,” bilancuje Petra Leštinová, manažerka likvidace škod z pojištění osob.

V cestovním pojištění se rovněž loni projevilo uvolnění covidových opatření, což vedlo ke strmému zvýšení počtu škod. Vzhledem k rostoucímu segmentu individuálně cestujících turistů, kteří vyráží do stále vzdálenějších destinací a věnují se stále rozmanitějším aktivitám, se průměrné škody postupně prodražují.

Jedním ze závažných případů 2022 byla komplikovaná a dislokovaná zlomenina stehenní kosti klienta cestujícího v létě na kole po Kyrgyzstánu. Lokální nemocnice sdělila, že nezbytnou operaci nemůže provést. Noha byla pouze znehybněna sádrou a klienta zdravotníci převezli zpět na hotel. Asistence zcela imobilního pacienta musela urgentně leteckým speciálem dopravit do ČR k provedení operace. Náklady případu vystoupaly bezmála na 3 miliony korun. Jiný případ se stal rovněž v létě v Thajsku při jízdě na motocyklu. Mladý řidič narazil do auta před sebou, přeletěl řídítka a při pádu na zem utrpěl mnohačetná zranění. Nezbytná byla hospitalizace a akutní operace. Současně mu byla lékaři v nemocnici zjištěna jiná závažná diagnóza, o níž do té doby nevěděl. Vzhledem k ní a nestabilnímu zdravotnímu stavu bylo rozhodnuto pacienta transportovat rovněž leteckým speciálem. Náklady vyšplhaly celkem na 3,5 milionu korun.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku