PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

UNIQA pojistila na další čtyři roky Národní muzeum

narodni-muzeum

Foto: www.nm.czUNIQA pojišťovna vyhrála znovu výběrové řízení na čtyřleté pojištění Národního muzea. Pro období 2021-2024 je pojišťovacím partnerem nejen pro sbírky a výstavy, ale také nemovitosti a vozidla této instituce. Celková hodnota všech předmětů pojištění je v řádu několika miliard korun.

UNIQA pojišťovna získala v otevřeném řízení nadlimitní veřejnou zakázku na služby pojištění s názvem „Pojišťovací služby pro Národní muzeum“. Navazuje na předchozí čtyřleté období, kdy pojistitelem této významné instituce byla rovněž UNIQA. Nejdůležitější součástí pojištění jsou věci zvláštní kulturní a historické hodnoty, umělecké předměty, sbírky a exponáty nebo archivní a knižní fondy. Ochrana se vztahuje nejen na vlastní, ale také na zapůjčené věci. Smlouva je sjednána na komplex různých pojistných nebezpečí, z nichž nejdůležitější jsou živly, požár, vodovodní škody, vandalismus a odcizení.

UNIQA dále pojišťuje výstavy a přepravy exponátů mezi místem běžného uložení (depozitáře) nebo od vlastníků do lokality expozice, a pak zase zpět. Jedná se zpravidla o specializované a odborně zabezpečené transporty, které jsou náročnější a dražší než běžná přeprava. Většina akcí je pojištěna rámcově jako celek a Národní muzeum informuje UNIQA pojišťovnu o jednotlivých událostech detailně podle harmonogramu jejich konání. Ročně se koná běžně několik desítek takových výstav a akcí, a to na různých místech.

Pojištění se dále vztahuje rovněž na nemovitosti využívané Národním muzeem. Takových objektů je po České republice více než padesát. Patří k nim především nedávno zrekonstruovaná Historická budova Národního muzea a bývalé Federální shromáždění (nyní Nová budova Národního muzea) na Václavském náměstí v Praze, dále například Národní památník na Vítkově, Náprstkovo muzeum, Zámek Vrchotovy Janovice, Památník Josefa Suka v Křečovicích nebo Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích, a mnoho dalších.

V neposlední řadě pojistila UNIQA rovněž vozový park Národního muzea. Do něj patří několik desítek osobních nebo dodávkových aut. Krytí se vztahuje na povinné ručení a havarijní pojištění všech aut. Doplňkově sjednalo Národní muzeum i pojištění skel, zavazadel a úrazu cestujících. Pojištění platí pro cesty po celé Evropě.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku