PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

UNIQA pojišťovna: Požár na dřevěném kostele v Gutech u Třince uzavřen a vyplacen

pozar-kostela-Guty-trinecko

Foto: HZS Moravskoslezského krajeV minulých dnech byla definitivně uzavřena pojistná událost požáru dřevěného Kostela Božího Těla v Gutech u Třince, který shořel vinou žhářů začátkem srpna 2017. Událost byla mediálně sledovaná vzhledem k jedinečnosti zničené významné památky. Pachatelé činu byli brzy odhaleni a soudně potrestáni. Pojistné plnění UNIQA bylo vyplaceno v souladu s pojistnou smlouvou.

S ohledem na skutečnost, že úmyslný požár totálně zničil významnou kulturní památku a její historické zařízení z různých období, bylo vyřizování škody složitější a časově náročné. Ovšem díky iniciativnímu přístupu pojištěného a jeho snaze obnovit kostel co nejrychleji a pokud možno co nejautentičtěji byl proces likvidace pojistné události pro obě zúčastněné strany v postupných etapách bezproblémový.

Tak, jak probíhaly práce na odstranění zbytků pojištěných prvků stavby a jejího vybavení, a následně na jejich obnově, docházelo ze strany pojistitele k postupné výplatě pojistného plnění podle dosaženého pokroku. Vyřizování škody bylo rozděleno do několika částí v souladu s pojistnou smlouvou: demolice, vyklizení, stavba, interiér, a také okolní zařízení jako například oplocení nebo přístupové cesty. UNIQA vyplácela náhrady postupně podle vystavených dokladů za práce na obnově kostela. Nejprve kryla náklady na odklizení trosek a vyčištění místa. Následně byla uhrazena potřebná těžba dřeva a jeho zpracování na stavební materiál pro nový kostel. Poté se platily stavební práce. Pojistné plnění sloužilo rovněž pro novou výrobu replik některých zařizovacích předmětů interiéru, jako jsou oltář, zvon, varhany, lavice, kazatelna apod. Celková částka činila několik desítek milionů korun.

„Veškerá komunikace mezi pojistitelem a pojištěným klientem, Ostravsko-opavským biskupstvím, i posuzování předkládaných dokladů probíhaly bez zbytečných časových prodlev se zapojením potřebných odborníků, a to i přes složitou situaci zaviněnou v poslední době koronavirovou pandemií,“ ocenil spolupráci Daniel Červenka, ředitel úseku Likvidace škod UNIQA pojišťovny.

Výsledkem je plná obnova dřevěného kostela, na níž se podílely kromě UNIQA pojišťovny investičně i Moravskoslezský kraj, Město Třinec a Město Ostrava. Významnou roli sehrála i veřejná sbírka mezi občany, kterou požár inicioval a kterou zorganizovalo Město Třinec. Nová stavba je věrnou kopií původního kostela. Interiér kostela byl ohněm zcela zničen, proto bude v obnovené stavbě nahrazen moderním mobiliářem a soudobou výzdobou. Kostel se otevře návštěvníkům při slavnostní bohoslužbě v neděli 6. června 2021.

Pro soudní jednání s viníky ničivého požáru UNIQA pojišťovna poskytla součinnost a na vyzvání dodala dokumentaci k pojistné události, včetně souhrnu vyplacených částek plnění. Nyní po uzavření celé škody bude nárok regresován vůči pachatelům požáru.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku