PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

V Galerii Kooperativy byla otevřena výstava ‚JOSEF MÁNES – DÍLO A JEHO DOBA‘

galerie_kooperativy

Galerie Kooperativy, ilustrační fotoPo několikaměsíční přestávce se opět otevřely dveře Galerie Kooperativy. A nevrací se s ničím menším než s výstavou našeho uměleckého velikána – Josefa Mánesa. 12. května totiž uplynulo 200 let od jeho narození a je nám ctí oslavit toto výročí největší výstavou pořádanou v jubilejním roce právě v Galerii Kooperativy. „Chceme důstojným způsobem připomenout osobnost, která naši kulturu, naši zemi, naši historii ovlivnila zásadním způsobem. V dnešní globální době je možná důležitější než kdy jindy uvědomit si, kdo jsme, odkud pocházíme, kde a jak pevné jsou naše kořeny. A jako každý národ, i my a naše vlast má své ikonické umělce, mezi nimiž jedno z čelných míst zaujímá právě Josef Mánes. Malíř a kreslíř velmi pracovitý, plodný a zároveň originální, který dokázal naši vlast a její lidi zobrazit v tisících úžasných variací,“ představuje tuto významnou osobnost ředitel Kooperativy Martin Diviš.

Výstava soustřeďuje přes 100 olejomaleb a víc jak 50 kreseb od Josefa Mánesa i členů jeho rodiny. Můžete se tak těšit jak na krajiny otce Antonína, tak portréty strýce Václava nebo žánry bratra Quida. Specifickou úlohu jakési strážkyně Josefa Mánesa i jeho osudu sehrála jeho starší sestra Amálie, jejíž práce mívaly nejednou velmi vysokou, souměřitelnou, výtvarnou úroveň. Podstatnou část vystavených děl tvoří artefakty ze sbírek Pražského hradu z Mánesova salonku, z kolekcí regionálních galerií, významných soukromých sbírek a samozřejmě i ze sbírky Kooperativy.

výstava-josef-manes-kooperativaVýstavu JOSEF MÁNES – DÍLO A JEHO DOBA obohatili svými zápůjčkami: AJG Hluboká nad Vltavou, Arthouse Hejtmánek, České přístavy, Česká obec sokolská, GMU v Roudnici nad Labem, GMU v Hradci Králové, GVU v Ostravě, GVU v Náchodě, Karlštejnská a.s., Krkonošské muzeum v Jilemnici a Vrchlabí, Muzeum a galerie v Prostějově, Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě, Správa Pražského hradu, Památník národního písemnictví, SGUV v Litoměřicích, Slezské zemské muzeum v Opavě, VČD v Pardubicích a 13 soukromých majitelů. K výstavě současně vychází i objemná kniha s dosud nejrozsáhlejší fotodokumentací kreseb, přípravných skic i samotných obrazů. Zaznamenává též lokace Mánesových působišť, archivní fotografie i faksimile dopisů. Připravujeme i filmový dokument.

Výstava je otevřena od 3. 10. 2020 jen do konce roku 2020. Otvírací doba je úterý až pátek od 14 do 18 hodin, v sobotu, neděli a o svátcích pak od 10 do 18 hodin. Vstup bude umožněn pouze s rouškou. V jeden okamžik bude možné vpustit do galerie maximálně 20 osob. Z důvodu epidemiologických nařízení se návštěvní hodiny mohou měnit. Aktuální opatření sledujte na webu www.koop.cz/galerie, kde si můžete prohlédnout i předchozí výstavy.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku