Rakovina prostaty je druhou nejrozšířenější rakovinou u mužů po celém světě. Jen Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) eviduje sedm tisíc pojištěnců, kteří se s tímto typem rakoviny léčí. Odhalit nádor prostaty včas a tím dát šanci na přežití může preventivní vyšetření. Zdravotní pojišťovny ho v rámci pilotního projektu hradí od ledna mužům od 50 do 69 let, ostatní zájemci mohou čerpat příspěvek z fondu prevence. Například ČPZP poskytuje na preventivní vyšetření rakoviny prostaty 500 korun.
Karcinom prostaty postihuje zejména muže po padesátce. Zpočátku se neprojevuje žádnými obtížemi, ovšem v pozdějších stadiích se už prakticky vyléčit nedá. Kvůli prevenci přitom stačí navštívit jednou ročně lékaře, a to i v případě, že muž nemá potíže při močení. Podle odborníků z České urologické společnosti se dá rakovině prostaty vyhnout nebo jí předejít snížením spotřeby soli, omezením konzumace výrazně kořeněných a tučných jídel, nápojů s kofeinem a alkoholu.
Pilotní projekt vyšetří až 1600 pojištěnců ČPZP měsíčně
Pilotní projekt ministerstva zdravotnictví na prevenci rakoviny prostaty pro muže mezi 50 až 69 lety byl spuštěn letos v lednu. Z dat ČPZP vyplývá, že počty vyšetření v průběhu roku mírně kolísají. „V lednu to bylo méně než tisíc pojištěnců, v dalších měsících se počty provedených vyšetření zatím pohybují mezi 1000 – 1600. Vstup do programu odmítla jen dvě procenta oslovených pojištěnců,“ přibližuje mluvčí ČPZP s tím, že hodnocení úspěšnosti tohoto nového screeningového programu bude vhodné provést po dalším roce jeho fungování.
Pokud jde o kvalitativní výsledky, více než polovina mužů, přesněji 56 procent, má vyšetření v normě, u třetiny provedených vyšetření byla hladina prostatického antigenu zvýšená. Devíti procentům pojištěnců, u nichž byla hladina prostatického antigenu zvýšená významněji, byla nabídnuta další diagnostická a následně léčebná péče.
Příspěvek na prevenci rakoviny prostaty od ČPZP
Mužům ve věku od 40 let, kterým toto vyšetření není hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění, ČPZP přispěje částkou 500 korun na prevenci onemocnění rakovinou prostaty, a to na vyšetření PSA (prostatického specifického antigenu). „Zájem o čerpání tohoto příspěvku je v nízkých počtech, ale má stoupající tendenci. Zatímco v roce 2022 si o něj požádalo 27 mužů, loni to již bylo 39 mužů a letos k 30. říjnu to bylo 31 mužů,“ přibližuje mluvčí ČPZP.
Účet za pět let: 1,7 miliardy korun
Za léčbu pacientů s rakovinou prostaty jen ČPZP za posledních pět let zaplatila bezmála 1,7 miliardy korun. Nemoc nejčastěji postihuje muže ve vyšším věku, ale ČPZP eviduje i mladší pacienty s touto diagnózou. „Nejmladším pojištěncem v posledních pěti letech byl muž ve věku 33 let. Náklady na jeho léčbu přesáhly 138 tisíc korun. Bezmála tři miliony korun si pak v uplynulých pěti letech vyžádala léčba pojištěnce, u kterého toto onemocnění bylo diagnostikováno ve věku 72 let,“ uvádí mluvčí Mazurová.
Počty pojištěnců ČPZP s rakovinou prostaty a náklady na jejich léčbu
Na rakovinu prostaty upozorňuje Movember
Každý rok je rakovina prostaty odhalena u 9 000 Čechů. V naší zemi jí denně podlehnou čtyři pacienti. Léčbu zhoubné rakoviny prostaty, která každoročně postihne 1,4 milionu mužů, aktivně podporuje charitativní celosvětová kampaň Movember. Projekt usiluje o získání financí na léčbu a zvyšování povědomí o této zhoubné nemoci. Název Movember je složeninou anglických slov Moustache (knír) a November (listopad). Podporu nemocným totiž vyjadřují muži tím, že si během listopadu nechají narůst knír.
Kalkulačky: Spočítejte si pojištění
→ Povinné ručení
→ Havarijní pojištění
→ Cestovní pojištění
→ Pojištění domácnosti
→ Pojištění odpovědnosti
→ Životní pojištění
→ Doživotní důchod pro řidiče v případě úrazu
→ Pojištění psů a koček
Přečtěte si také další články...
Movember: rakovinou prostaty každoročně onemocní 8 000 mužů
Vláda dnes schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění a o kategorizaci zdravotnických prostředků
Zdravotní pojišťovna RBP zvyšuje příspěvek na psychologickou pomoc