PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Ve kterých případech zdravotní pojišťovna hradí plastickou operaci prsou?

spodni_pradlo-podvazky-velka_prsa

Foto: pxhere.comExistuje i možnost plastické operace prsou „na pojišťovnu“ například z důvodu psychických problémů?

„Provedení plastické operace z psychických důvodů, tedy kvůli psychickým potížím, které mohou nastat z důvodu nespokojenosti s velikostí či tvarem prsů, není hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovny mohou hradit pouze operace prsou ze zdravotních důvodů.

Tzn. kosmetickou plastickou operaci prsou si vždy plně hradí žadatelka, nikdy není hrazena zdravotní pojišťovnou. Na přání ženy se může jednat např. o augmentaci (zvětšení), redukci (zmenšení) nebo modelaci tvaru prsou z estetických důvodů.

Operace provedené ze zdravotní indikace jsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou. Za zdravotní důvody jsou považovány např. případy, kdy pro pacientku představuje velikost jejích prsou prokazatelné zdravotní riziko. Jedná se např. o recidivující, úporné bolesti zad, které jsou fyzioterapií a cvičením nezvladatelné z důvodu přetížení krční a hrudní páteře vlivem nadměrné hmotnosti prsou. Hrazena je také rekonstrukce prsu/prsů po jeho/jejich úplném nebo částečném odstranění kvůli nádoru nebo z důvodu geneticky (vrozeně) vysokého rizika onkologického onemocnění.

K operaci musí být pacientka indikována lékařem specialistou a musí splňovat stanovená indikační kritéria. Úhrada podléhá předchozímu souhlasu revizního lékaře zdravotní pojišťovny, a to na základě požadavku odborného lékaře. Před samotnou operací podstupuje pacientka předoperační vyšetření, jako jsou laboratorní vyšetření krve a moči, EKG a vyšetření praktickým lékařem, vhodné je také mamologické vyšetření.

Jedním z těchto hrazených výkonů je „rekonstrukce prsu syntetickou vložkou“. Tato operace se provádí u onkologických pacientek, anebo u pacientek s vrozenou vadou prsu a hrudníku. K operaci může pacientku indikovat onkolog či plastický chirurg (v odbornosti 631 – skupina 3). V případě vrozených vad a deformit může být pacientce provedena autotransplantace tukové tkáně do 100 ml.

Dalším hrazeným zdravotním výkonem je, jak už jsme zmínili, indikovaná redukční (zmenšovací) operace v případě gigantomastie (extrémní velikosti prsů). Pacientku může indikovat lékař odbornosti neurologie, ortopedie nebo mamologie.“


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku