PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Venkovní rekreační sporty, zranění a úrazové pojištění. Co byste měli vědět?

jizdni-kolo-bicykl

Foto: pxhere.comMinulý týden nám přinesl uvolnění některých restrikcí spojených s koronavirovou pandemií. Mimo jiné bylo občanům povoleno sportovat venku. Po kratším období, kdy pojišťovny dostávaly až o polovinu méně škodních hlášení z úrazového pojištění, zřejmě dojde opět k navýšení jejich počtu. Rekreační sport je kvůli své všeobecné oblibě pravidelným „dodavatelem“ pojistných událostí.

Nejnebezpečnější sporty

Asi nepřekvapí, že nejzrádnější rekreační sportovní aktivitou pro muže je kopaná. Tomu se věnuje opravdu úplně nejvíce aktivních jedinců a vzhledem k tradici jsou to ve velké většině chlapci a pánové ve všech věkových kategoriích. Zastoupení kopané ve sportovních úrazech vzniklých ve volném čase je více než pětina. Žen a dívek pojištěných v UNIQA pro případ úrazu a zraněných při rekreačním fotbálku registrujeme každý rok jen opravdu pár.

Naopak typickým nejčastějším zraněním ženského pokolení je lyžování a snowboarding, těch registruje UNIQA během zimy mnohem více než u mužských protějšků. Poraněné ženy z úrazového pojištění tvoří jen méně než třetinu všech postižených klientů. A zimní sporty jsou zastoupeny mezi postiženými zákaznicemi zhruba ze 40 %.

U obou sportovních odvětví – jak u fotbalu, tak i lyžování – jsou nejčastější úrazy dolních končetin, nejčastěji kolen nebo zlomeniny dolních končetin. Při kopané trpí i kotníky, při snowboardingu hlavně ruce a ramena.

Zrádná cyklistika a in-line bruslení

Ze sportů, pro které jsou ideální podmínky od jara do podzimu, nejvíce úrazů vzniká při cyklistice. Ta je rovněž masově rozšířena, navíc ji mají rádi muži a ženy. V posledním desetiletí se výrazně zkvalitnilo vybavení. Málokdo vyráží bez ochranné přilby. A ta dokáže zabránit až 80 % fatálních úrazů hlavy. Také technická úroveň bicyklů je mnohem lepší. To ale na druhou stranu svádí k nebezpečnějším „kouskům“ v terénu a při sjezdech.

V posledních letech registruje UNIQA zvýšení počtu úrazů při sjezdech na kolech nebo koloběžkách, protože přibývá i terénů pro tento sport vyhrazených. Spolu s přilehlými půjčovnami vybavení to láká i netrénované jedince, kteří se snáze zraní. Odnesou to zpravidla polámané ruce a klíční kosti, někdy však dojde i na závažnější poranění páteře.

Oblíbené jsou i in-line brusle. I tady jsou namístě kvalitní ochranné pomůcky, vhodná přilba a rukavice s výztuží. Při pádu dopředu nejvíce trpí ruce, při pádu dozadu krční páteř a kostrč.
Často dochází i ke kolizím cyklistů a in-line bruslařů s chodci. UNIQA registruje několik případů, kdy jezdec srazil chodce, který byl při nárazu těžce zraněn, a dokonce upadl do bezvědomí. Nezřídka viník z místa ujede, aniž by poskytl postiženému pomoc. Potom záleží na tom, jak rychle dorazí na místo zdravotníci. Několik klientů UNIQA z takové srážky čelí doživotním následkům v invalidním důchodu.

Nové sporty

Z moderních oblíbených sportů jsou nejnebezpečnější dva. Prvním z nich jsou možná překvapivě trampolíny. Ty se začaly v posledním desetiletí masově objevovat nejen v soukromých zahradách, ale také ve venkovních tělocvičnách (streetworkout) v parcích nebo na koupalištích, u hotelů a restaurací. Nejčastějšími úrazy jsou pohmožděniny, zlomeniny zápěstí, kotníků a poranění loketních kloubů. Je ale potřeba upozornit na skutečnost, že kromě toho má UNIQA ve svých statistikách už více závažných poranění páteře, z nichž některá skončila ochrnutím dolních končetin.

Druhým moderním sportem mladých je parkour provozovaný zejména mládeží mezi domy, na ulicích a prostranstvích. Typickým znakem je většinou absence ochranných pomůcek nebo zabezpečených dopadových ploch, takže úrazů z tohoto pouličního sportu přibývá, bohužel zejména mezi dětmi a mladistvými. Nejzávažnější jsou úrazy hlavy a páteře.

Úrazové pojištění

Úrazové pojištění kryje nepracovní zranění vzniklá ve volném čase v domácnosti, na cestách nebo právě při rekreačním sportu. Lze ho sjednat zvlášť, anebo v rámci životního pojištění. Pro organizované hromadné akce lze sjednat kolektivní formu (na tábory, pro školní zájezdy apod.).

Správné úrazové pojištění má krýt zejména závažné úrazy s dlouhou dobou léčení a případnými trvalými následky. Nemá smysl pojišťovat se (obrazně řečeno) na prostou zlomeninu ruky, na niž stačí pár týdnů sádry a za pár měsíců si na ni dotyčný nevzpomene. Úrazové pojištění by mělo pomoci překlenout delší období omezení, případně potřebu přeorganizovat svůj režim nebo upravit si bydlení, je-li poranění vážné a změní-li postiženému i jeho okolí dlouhodobě nebo dokonce trvale další život. Na takové situace by měly být nastaveny i přiměřené pojistné částky, aby v nouzi skutečně pomohly.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku