PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Vyplácí se příspěvky na bezlepkovou dietu dětí dvakrát ročně? Kde a jak lze o příspěvek požádat a co vše je nutné k žádosti doložit?

dite-na-silnici-uraz

Foto: pxhere.comVZP nabízí již řadu let svým klientům s diagnózou celiakie příspěvek na bezlepkovou dietu. Využít ho mohou děti do 18 let a studenti do 26 let (se statusem nezaopatřené dítě). Příspěvek je ve výši až 6 000 Kč ročně a lze ho čerpat na nákup bezlepkových potravin a jídel. Za zmínku také stojí příspěvek na nízkobílkovinnou dietu při vzácných vrozených metabolických vadách, které bývají dost často dětem diagnostikovány již v útlém věku. Výše příspěvku je až 10 000 Kč a mohou ho čerpat rovněž děti do 18 let a studenti do 26 let (se statusem nezaopatřené dítě). Určen je na nízkobílkovinné, bezlaktózové nebo bezlepkové potraviny. Oba příspěvky patří ke stálicím nabídky fondu prevence a mezi rodiči dětí jsou velmi oblíbené.

Novinkou v roce 2021 je, že k žádosti není třeba předkládat platební doklady o nákupu vhodných potravin nebo platbě jídel. Co se týká dokladu o potvrzené diagnóze, musíte ho předložit v případě, že žádáte o příspěvek poprvé anebo když jste změnili u vašeho dítěte zdravotní pojišťovnu a tím došlo k opakované registraci k VZP. Pokud jste v minulosti o příspěvek žádali a nedošlo k opětovné registraci k VZP, nemusíte lékařem potvrzený doklad o diagnóze již předkládat. Seznam diagnóz dědičných metabolických onemocnění je uveden na našem webu.

U obou příspěvků je specifická lhůta pro podání žádosti. Tyto příspěvky jsou poskytovány dvakrát ročně vždy za jednotlivá uplynulá pololetí (v jednom pololetí mohou celiaci čerpat až 3 000 Kč, pacienti se vzácnými vrozenými metabolickými vadami až 5 000 Kč). Termín pro podání žádostí za první pololetí je od 1. 7. do 31. 8. a za druhé pak od 1. 12. do 31. 12. O příspěvek si tedy žádáte za každé pololetí samostatně. Nevyčerpaná částka za 1. pololetí se nepřevádí do 2. pololetí.

Oba uvedené dietní programy nelze v jednom kalendářním kombinovat navzájem. Jednotlivé příspěvky však lze čerpat a využít s celou řadou dalších příspěvků z fondu prevence na aktivity související s péčí o zdraví, které nejsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

O příspěvky můžete žádat z pohodlí domova prostřednictvím on-line webového formuláře, který je přístupný z aplikace Moje VZP. Zažádat o příspěvek můžete také osobně na kterékoli pobočce VZP. Další způsoby podání žádosti a veškeré informace o poskytovaných příspěvcích z prostředků fondu prevence včetně podmínek čerpání najdete na www.vzp.cz/vyhody.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku