PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

VZP již obdržela žádosti o proplacení 2,6 milionu samotestů od zaměstnavatelů

test_covid-19

Foto: pixabay.comVšeobecná zdravotní pojišťovna eviduje 2,6 milionu testů v rámci tzv. samotestování, na které přispívá z fondu prevence zaměstnavatelům a podnikatelům. Do programu se již úspěšně zaregistrovalo téměř 50 tisíc subjektů a evidované žádosti jsou v celkové hodnotě takřka 161 milionů korun.

Všeobecná zdravotní pojišťovna k 10. květnu 2021 eviduje 2 682 490 provedených a vykázaných samoodběrových testů. Pozitivních bylo pouze 20 724 testů, což je 0,77 % z celkového počtu dosud testovaných pojištěnců VZP. Zaměstnavatelé a podnikatelé v tuto chvíli žádají o příspěvky na samotestování ve výši 160 949 400 korun. I přes ohromný počet žádostí a subjektů se VZP daří tyto žádosti průběžně zpracovávat. Dnešním dnem již VZP začala prvním subjektům finanční prostředky zasílat na jejich účty.

O příspěvek lze žádat elektronicky přes aplikaci na společných webových stránkách všech zdravotních pojišťoven www.samotesty-covid.cz, a to od 1. 4. 2021 zpětně vždy za uplynulý měsíc. Pro každého zaměstnavatele/OSVČ byl vytvořen jedinečný vstup. Pro získání aktivačního kódu do aplikace musí mít zaměstnavatel/OSVČ datovou schránku, přičemž u OSVČ to musí být DS podnikající fyzické osoby. Pojištěnci VZP mají možnost využít snazší cestu – stačí se přihlásit do Moje VZP, kde se jim zobrazí aktivační kód potřebný pro přihlášení do aplikace na webu www.samotesty-covid.cz.

Maximální výše příspěvku je 60 Kč za jeden skutečně provedený samoodběrový test. Na jednoho zaměstnance/pojištěnce lze čerpat tedy 240 Kč vč. DPH (4x 60 Kč) za kalendářní měsíc. Jednotlivé testy musí být provedeny 1x za 7 kalendářních dní. Lhůta 7 kalendářních dní je platná po celé období bez ohledu na přechod mezi jednotlivými měsíci. Žádosti o příspěvek se za předchozí kalendářní měsíc podávají vždy nejpozději poslední den měsíce následujícího. Příspěvek lze získat pouze na nákup testů uvedených v seznamu antigenních testů, pro které vydalo Ministerstvo zdravotnictví výjimku podle § 4 odst. 8 nařízení vlády č. 56/2015 Sb.

Příspěvek na nákup samoodběrových testů mohou čerpat společnosti podnikající v České republice, OSVČ, družstva, spolky a pobočné spolky, nadace a nadační fondy, církevní právnické osoby, resp. účelová zařízení církví, obecně prospěšné společnosti a ústavy.

Podmínky pro získání příspěvku jsou stejné pro velké zaměstnavatele i pro jednotlivého malého podnikatele, který žádá o příspěvek na samoodběrové testy jen sám za sebe svoji zdravotní pojišťovnu. Do žádosti je nutno uvést obecné identifikační a kontaktní informace o žadateli a číslo bankovního účtu pro vyplácení příspěvku, dále jméno a příjmení každého testovaného, jeho příslušnost k zdravotní pojišťovně, číslo pojištěnce, datum provedení testu a pozitivní/negativní výsledek každého testu. Příspěvek tedy není poskytnut jen na základě platebního dokladu o zakoupení samoodběrových testů.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku