PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

VZP podporuje aplikaci monoklonálních protilátek proti Covid-19, praktickým lékařům je nebude započítávat do úhrad

test_covid-19

Foto: pixabay.comVZP ČR chce motivovat praktické lékaře k co nejširšímu využití monoklonálních protilátek v boji s onemocněním Covid-19. „Máme zde účinné látky, které mohou ochránit rizikové pacienty před vážným průběhem nemoci. Z pozice pojišťovny se snažíme dělat maximum, aby se našim klientům této léčby dostalo, pokud patří do indikované skupiny pacientů. Bylo by neomluvitelné, kdybychom dnes nebyli schopni zajistit co nejhladší cestu k využití léčby, která prokazatelně pomáhá,“ říká ředitel VZP ČR Zdeněk Kabátek.

S cílem podpořit indikaci terapie monoklonálními protilátkami u onemocnění covid-19 na straně praktických lékařů VZP ČR přistoupila k opatření, kdy indikace této léčby nebude vstupovat do úhradových a regulačních mechanismů a bude vyjmuta také z výpočtu limitů započitatelné péče u poskytovatelů, kteří jsou zapojeni do bonifikačního Programu kvality péče AKORD. Poskytovatelům tak nebude krácena bonifikace v parametru započitatelné péče v souvislosti s indikací těchto hrazených služeb.

Aplikace monoklonálních protilátek proti viru SARS-CoV-2 je jednou z možností terapie léčby onemocnění covid-19, kterou v zájmu ochrany veřejného zdraví v souvislosti s pandemií dočasně povolilo Ministerstvo zdravotnictví ČR svými rozhodnutím v souladu s § 8 odst. 6 zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

VZP ČR již dříve vydala Organizační opatření VZP ČR č. 7/2021, kterým s účinností od 1. 2. 2021 zavedla výkon č. 99915 s názvem „SARS-CoV-2 pozitivní pacient s vysokým rizikem indikovaný k aplikaci monoklonálních protilátek“. Tento výkon je určen pro lůžkové poskytovatele, aby mohli aplikovat léčivé přípravky u pacientů, kteří jsou indikováni k této léčbě praktickými lékaři. Výkon obsahuje kompletní činnosti realizované v rámci aplikace neregistrovaného léčivého přípravku – monoklonální protilátky pro vysoce rizikové indikované SARS-CoV-2 pozitivní pacienty. Péče je poskytována vybraným poskytovatelem v prostorách vyčleněných pro pacienty s vysoce nakažlivou nákazou SARS-CoV-2.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku