
VZP posouvá svoji komunikační strategii směrem k jednotlivci a jeho zájmu o vlastní zdraví, apelovat bude na zdravý životní styl svých klientů. Posilovat hodlá také aktivity v oblasti prevence, včetně screeningu a včasného záchytu onkologických onemocnění. „Prevence je naprosto klíčový aspekt nejen v péči o zdraví našich klientů, ale i v řešení výdajů zdravotního pojištění. VZP se proto této problematice věnuje systematicky, motivujeme naše klienty, aby prevenci nepodceňovali, ovšem přes veškerou snahu je zřejmé, že se to u významné části populace stále nedaří,“ říká ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
VZP se hlásí k řadě osvětových akcí, spolu s ostatními pojišťovnami v těchto otázkách dlouhodobě spolupracuje s Ministerstvem zdravotnictví a Úřadem vlády na zlepšení prevence a včasného záchytu onkologických onemocnění. Aktuálně zahajuje distribuci osvětové brožury, k níž se všechny zdravotní pojišťovny v memorandu zavázaly.
„Hradíme léčbu 50leté pacientky z Moravskoslezského kraje, kde náklady na léčbu rakoviny prsu dosahují zhruba 6 milionů korun, máme ale stejně starého pacienta s lymfomem, jehož léčba už stála dvojnásobek. Díky stabilnímu financování můžeme hradit i takto nákladnou péči, na druhou stranu právě prevence a včasný záchyt onemocnění by zvyšoval šance na uzdravení pacientů a výrazně snižoval náklady na jejich léčbu. Takové úspory by se daly v systému využít například na nákup dalších inovativních léků, které patří do kategorie těch nejdražších,“ říká ředitel VZP Zdeněk Kabátek. VZP v loňském roce za léčbu onkologických onemocnění vyplatila v součtu 16,2 miliardy korun za 301 tisíc pacientů, mezi nimiž jsou také klienti, jejichž léčba stála několik milionů korun.
Každý měsíc VZP rozešle 80 tisíc dopisů v rámci adresného zvaní na screening rakoviny děložního čípku, prsů a kolorekta. „I přes veškeré snahy zejména covidová doba znamenala výrazný propad v návštěvnosti preventivních prohlídek, v některých regionech až o 60 %,“ říká Ivan Duškov, podle něhož se jedná celkem až o dvě stě tisíc preventivních vyšetření u těch nejzávažnějších diagnóz, která v loňském roce nebyla provedena, a dodává: „Už dnes lékaři potvrzují, že důsledky již ve svých ordinacích vidí. Přicházejí k nim lidé s pokročilým stadiem rakoviny, u nichž by včasnější záchyt dával mnohem větší naděje na uzdravení.“
Dlouhodobá spolupráce VZP s ostatními pojišťovnami, Ministerstvem zdravotnictví a Úřadem vlády vyústila v podpis Memoranda, kde se všechny zúčastněné strany zavazují mj. i k zajištění lepší informovanosti pojištěnců prostřednictvím edukační brožury, jejíž distribuce začíná zítra. Úřad vlády a ministerstvo zajistily vznik brožury po věcné i grafické stránce, zdravotní pojišťovny pak zajišťují její distribuci. Část klientů brožuru obdrží elektronickou cestou, část z nich ji nalezne ve své poštovní schránce. „Náklady jsou financovány z našeho provozního fondu, tedy z prostředků, které VZP ušetřila na svém provozu, nikoli z peněz, které jsou určeny na zajištění péče o naše klienty,“ uzavírá Ivan Duškov.
Přečtěte si také další články...
Chystáte se do zahraničí? Nepodceňte pojistku, může vám zachránit finanční život
RBP vrátila pojištěncům za léky přes 14 milionů korun
Nárok na vrácení přeplatků za léky vznikl v prvním pololetí rekordnímu počtu klientů VZP