PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Za léčbu lupénky VZP vloni zaplatila 724 milionů korun, 70 % z toho tvoří výdaje na biologickou léčbu

lekar-doktor-osetreni


Lupénka patří mezi nejčastější kožní onemocnění, příznaky často začínají mezi 15. a 25. rokem, ale mohou se objevit v jakémkoli věku, u žen a mužů stejně často. Všeobecná zdravotní pojišťovna v loňském roce zaplatila za léčbu téměř 46 tisíc pacientů s lupénkou 724 milionů korun. U nejzávažnějších forem lupénky, kde selhává klasická forma terapie, VZP pacientům hradí biologickou léčbu. Za poslední roky se počet takových pacientů více než zdvojnásobil na loňských 2361 klientů VZP, za jejich léčbu pojišťovna uhradila přes půl miliardy korun. Statistiku vydává pojišťovna k příležitosti Světového dne lupénky 29. října.

Počet pacientů s lupénkou a náklady VZP na jejich léčbu

Počet pacientůCelkové náklady v tis. Kč
201749 415534 392
201848 899544 895
201949 464580 657
202046 417649 421
202145 826724 290

Nepříjemné onemocnění kůže, to je psoriáza nebo také lupénka. Začervenalá šupinatá ložiska se mohou objevit na kůži, ve vlasech, poškozeny mohou být i nehty. Následovat může postižení kloubů, srdce či třeba cukrovka. Je nevyléčitelná, ale existují takové způsoby léčby, které dokážou účinně tlumit příznaky této nemoci zlepšit tak pacientovi kvalitu života.

Lupénka je zánětlivé onemocnění kůže, jehož příčina není známá. Ve třetině případů lupénky hraje roli dědičnost. Patří do skupiny autoimunitních onemocnění. Není nakažlivá, takže nehrozí její přenos mezi lidmi. Projevy lupénky často mohou narušovat psychiku postižených a samozřejmě stres projevy lupénky zhoršuje.

Lupénka je sice nevyléčitelná nemoc, ovšem pomocí vhodné léčby lze její příznaky zmírňovat a také zabránit jejímu dalšímu postupu. Na ty méně závažné formy se aplikuje především lokální léčba – např. masti, gely, ale také fototerapie (ultrafialové záření). Léčbu lze také podpořit vhodnou dietou, psychoterapií a příznivým vlivem slané vody a také (ne nadměrného) slunečního svitu.

U těžších forem se používají léčivé přípravky, které působí na organismus celkově a podávají se např. ve formě tablet, injekcí či infuzí. Jde buď o klasickou systémovou terapii, nebo biologickou léčbu, která se doporučuje zejména u závažných forem lupénky, u nichž klasická terapie selhává.

Biologická léčba je v současnosti považována za nejvyspělejší způsob terapie a je také nejdražší. VZP proto vydává za léčbu lupénky stále více peněz. Zatímco v roce 2017 to bylo celkem 272 milionů, polovina celkových nákladů vydaných na léčbu lupénky, vloni již zaplatila 526 milionů korun, tj. 70 % z celkově vydaných nákladů na léčbu.

Biologická léčba nicméně není vhodná pro všechny nemocné – pro každého pacienta může být optimální jiná terapie. Závisí to nejen na formě a závažnosti onemocnění, jeho předchozí léčbě a průběhu, ale i na přítomnosti jiných souběžných nemocí a dalších faktorech. Pacient by proto měl vyhledat odborného lékaře – dermatologa, který jeho situaci důkladně posoudí a navrhne mu optimální řešení.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku