PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Zachraňte antibiotika! ZP MV ČR podporuje osvětu proti jejich nadužívání

tablety-leky-prasky

Foto: pixabay.comZvýšit povědomí o správném užívání antibiotik mezi odbornou i laickou veřejností – to je cílem mezinárodní iniciativy s názvem Světový antibiotický týden. Pokud mají antibiotika nadále účinně zachraňovat životy, je šíření této osvěty důležitější než kdykoli předtím. Ke kampani, již koordinuje Světová zdravotnická organizace a Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí, se připojila také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR).

Od svého objevu na počátku 20. století sloužila antibiotika jako základní kámen moderní medicíny. Odborníci se ale domnívají, že jejich čas se pomalu krátí. Důvodem je trvalé nadužívání antibiotik, a to jak u lidí, tak i u hospodářských zvířat, které v důsledku zapříčiňuje stále větší rezistenci, tedy odolnost bakterií. Naše schopnost bojovat proti běžným infekčním chorobám je tak ohrožena a infekce, dnes již považované za nezávažné, mohou být v budoucnu pro lidstvo opět velkou hrozbou. Už dnes nemá řada antibiotik stejnou účinnost jako kdysi. A protože bakterie neznají hranice států, jde o vážný celosvětový problém.

ZP MV ČR podporuje osvětovou kampaň

Jednou z mylných, ale zakořeněných domněnek je, že vůči antibiotikům jsou rezistentní ti, kteří je užívají často. Rezistentní ale nejsou lidé, nýbrž bakterie. Antibiotická rezistence tedy znamená, že antibiotika, dříve účinná, již proti bakteriím přestávají fungovat. Zcela zásadní roli v tomto ohledu hraje přístup zdravotnických pracovníků. Právě lékaři totiž někdy předepisují antibiotika i v případech, kdy to není nezbytně nutné. Často také místo specifických antibiotik účinných proti konkrétní bakterii předepisují ta širokospektrální. To vše se pak promítá do růstu počtu rezistentních kmenů bakterií. „Správná a cílená antibiotická terapie je podle nás jedním z klíčových nástrojů, jak s tímto stavem bojovat. Z tohoto důvodu připravuje Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR na příští rok program pro své smluvní praktické lékaře zaměřený na předepisování antibiotik. Chceme tak lékaře informovat a motivovat ke snížení podílu nevhodně předepsaných antibiotik,“ vysvětluje MUDr. Zdeňka Salcman Kučerová, ředitelka zdravotnického úseku ZP MV ČR (ZP 211). Roční výdaje ZP MV ČR na antibiotickou léčbu se pohybují na úrovni 200 milionů korun.

Správné užívání antibiotik

Řešení problému antibiotické rezistence nicméně neleží jen na bedrech lékařů, kteří svým pacientům předepisují medikaci. K rezistenci bakterií totiž přispívají i samotní pacienti. Mnozí z nich poté, co se jejich zdravotní stav zlepší, přestanou antibiotika užívat a nedoberou celou předepsanou dávku. Případně si ji uschovají a použijí svévolně při pozdějších potížích. Tím dávají bakteriím šanci vybudovat si vůči antibiotikům odolnost. Má-li tedy být zachována účinnost antibiotik i pro další generace, je nezbytné je nejen správně a citlivě předepisovat, ale také užívat.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku