PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Zdravotní pojišťovny varují před návrhem úhrad ze strany Ministerstva zdravotnictví České republiky

karticka-pojistence-VZP

Zdroj: VZP



Zdravotní pojišťovny sdružené ve Svazu varují před návrhem úhrad ze strany Ministerstva zdravotnictví České republiky pro následující rok. Hospodaření by bylo už počtvrté deficitní, přičemž pokrytí z rezerv už v budoucnu nebude možné. Navíc plán výrazně, zhruba o 12 miliard, podhodnocuje náklady, které reálně budou. To vše může vést na přelomu let 2024 a 2025 ke kolapsu celého systému financování veřejného zdravotnictví.

„Od roku 2016 jsou celkové náklady dvojnásobné, protože rostou výrazně rychleji než ekonomika i inflace. Paradoxně ale s náklady nestoupá dostupnost ani vnímaná kvalita, což ukázal náš loňský průzkum,“ popisuje stav věcí Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven. „Systém by si mohl na příští rok dovolit navýšení plateb o cca 5 % a na tom se také pojišťovny s některými segmenty dohodly, ministerstvo ale naplánovalo navýšení skoro o dvojnásobek. Měli bychom se k oněm původním pěti procentům vrátit,“ dodává.

Plánované příjmy dle ministerstva zdravotnictví mají činit v příštím roce celkem 499,5 mld. Kč, výdaje 507,8 mld. Kč. Svaz zdravotních pojišťoven (SZP ČR) odhaduje reálné výdaje na 520 mld. Kč. Zůstatky na základních fondech rychle klesají a na rezervních fondech pojišťoven činí zhruba 6 mld. Kč, ty by nepokryly ani plánovaný deficit, natož ten reálně očekávatelný. Poslední, ale také jen jednorázovou finanční pomoc mohou částečně představovat zbytky úspor z provozu.

Nejvyšší nárůsty zdrojů a nákladů zaznamenal systém od roku 2020 v souvislosti s covidem, tyto náklady zde už ale zůstaly. Předchozí navýšení pokrývalo opakované jednorázové zvýšení plateb za státní pojištěnce, což už v roce 2024 vzhledem k zákonem dané valorizaci nebude možné. Pokud tedy má přijít stabilizace systému veřejného zdravotního pojištění i na výdajové straně, rok 2024 je poslední, kdy tak lze učinit.

Peníze „navíc“, které přitékají do systému, směřují zejména k nemocnicím, což se v hospodaření zejména státních nemocnic projevuje značnými finančními rezervami. I proto se SZP ČR domnívá, že tak vysoké nárůsty úhrad nejsou nyní nutné. Roste také nákladnost centrové péče a dalších prioritních segmentů, u nichž ale chybí měřitelné ukazatele výsledků a vazba úhrad na ně.