PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Částku 30,5 milionu Kč už letos vrátila ČPZP klientům za léky, o 4,5 milionu Kč více než před rokem

tablety-leky-prasky

Foto: pixabay.comČástku 30,5 milionu Kč vrátila Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) klientům, kteří v průběhu 1. a 2 čtvrtletí překročili zákonem stanovený limit za doplatky na léky. Vrácená částka je meziročně o 4,5 milionu Kč vyšší.

„Roste nám zároveň i počet klientů, kteří mají na vrácení přeplatku nárok. Za první dvě letošní čtvrtletí se jedná celkem o 41 124 klientů. V meziročním srovnání je to téměř o 5600 klientů více,“ uvádí tisková mluvčí zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Přeplatky nad limit regulačních poplatků a doplatků za léky se vypočítávají a vracejí pojištěncům za každé kalendářní čtvrtletí. Pokud klientovi vznikne nárok na přeplatek, částka je mu zaslána automaticky. Srpen je měsícem, kdy se vracejí přeplatky za 2. čtvrtletí. „Ochranný limit ve 2. čtvrtletí překročilo 38 787 pojištěnců ČPZP, kterým v těchto dnech vracíme částku přesahující 22 milionů korun,“ upřesňuje mluvčí pojišťovny.

Částka nad limit je uhrazena na bankovní účet pojištěnce, pokud ho má u ČPZP zaregistrovaný, nebo složenkou na evidovanou adresu. O chystaném vrácení přeplatku jsou klienti vždy informováni dopisem. Zdravotní pojišťovny vracejí peníze svým klientům od roku 2008, kdy byl ochranný limit zaveden.

Do ochranného limitu regulačních poplatků se započítávají pouze doplatky za léčivé přípravky nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely. Roční limit pro dospělého člověka je zákonem stanoven na 5000 Kč. Pro děti do 18 let a pro seniory nad 65 let činí 1000 Kč. U pojištěnců od 70 let a invalidních důchodců, kteří svou invaliditu doložili zdravotní pojišťovně, je 500 Kč.
Lidé si mohou své výdaje za léky zkontrolovat ve svém osobním účtu. Výpis jim zdravotní pojišťovna pošle zdarma na vyžádání jednou ročně. Ke svým údajům se klienti ČPZP mohou dostat kdykoli, pokud si zřídili přístup do elektronické přepážky, nebo si stáhli aplikaci Zdraví v mobilu.