PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

České pojišťovnictví se z Covidu rychle zotaví, předvídá Allianz. Celkově však Evropa oslabuje

business-163870_640


Hrubé předepsané pojistné v roce 2019 rostlo celosvětově rychlostí 4,4 % a dosáhlo objemu 3906 miliard eur. V roce 2020 dojde oproti tomu k téměř 4% úbytku a kasy pojišťoven budou asi o 360 miliard eur lehčí. Většina zemí se ale z krize rychle oklepe, a české pojišťovnictví se v roce 2021 může těšit na 7% růst. Uvádí to odborníci z Allianz ve své Globální zprávě o pojišťovnictví.

„Rok 2020 je ztracený kvůli viru, o tom není pochyb,“ říká Ludovic Subran, hlavní ekonom Allianz. „Zajímavější otázkou je, co přijde po Covidu-19. V podstatě vidíme tři trendy, které již byly znatelné předtím, a které v následujících letech naberou na síle: digitalizace podnikání, obrat směrem k Asii, a zvyšující se významnost faktorů udržitelnosti. O tom, kdo bude mít v globálním pojišťovnictví navrch, se rozhodne v Asii – asijské domácnosti se stávají klienty poslední záchrany, sytí světovou pojišťovací poptávku.“

Životnímu i neživotnímu pojištění se loni dařilo podobně, v součtu vykázalo životní pojištění 4,4% růst a neživotní rostlo rychlostí 4,3 %. Bylo to poprvé od roku 2015, kdy se životnímu pojištění dařilo globálně lépe než neživotnímu. Odborníci z Allianz předpokládají, že v roce 2020 se trend opět otočí a životní pojištění poklesne o 4,4 %, zatímco neživotní o 2,9 %. Tím se příjem hrubého předepsaného pojistného celosvětově zmenší o 3,8 %, a dopad koronakrize tak bude třikrát silnější než dopad globální finanční krize v roce 2008.

Český pojistný trh rostl v loňském roce rychlostí 4,2 %, což byl za období od krize nejlepší výsledek – průměrná rychlost růstu za poslední dekádu je v ČR 1,5 %. Životní pojištění rostlo rychlostí 4,3 %, a to po 7 letech ztrát, neživotní rychlostí 4,1 %. Pro rok 2020 predikuje Allianz Česku pokles o 5,7 % v hrubém předepsaném pojistném. Z krize se ale podle autorů studie české pojišťovnictví rychle dostane: už v roce 2021 očekávají 7% růst.

Přečtěte si také:  V roce 2022 odhalila Allianz pojistné podvody za 368 milionů korun

Hůře je na tom Evropa jako celek, byť se evropské pojišťovnictví během koronakrize ukázalo jako obdivuhodně odolné. Dlouhodobě se evropský podíl na globálním pojišťovacím trhu postupně zmenšuje a na konci této dekády bude Evropa podle expertů až 6 procentních bodů za USA, a 15 procentních bodů za Asií.

Celá studie v angličtině je k přečtení zde.