PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

ČPZP doporučuje střídmost v jídle a pití o Vánocích

blur_bokeh_candle_christmas_decoration_christmas_tree_close_up_decoration_dining-910969.jpg!d

Foto: pxhere.comNadýmání, zvracení, průjem, ale třeba i žlučníkový záchvat. To jsou jen některé zdravotní komplikace, které může lidem způsobit nezřízená konzumace během Vánoc. A nemusí jít pouze o nepříjemné zážitky, které nám spolehlivě pokazí sváteční chvíle, ale zároveň o finančně nákladné lékařské zákroky.

„Přemíra jídla a alkoholu vyvolává nadýmání, pocit plnosti, zvracení, nebo průjem. Může dojít k žlučníkovému záchvatu končícímu operací, nebo k podráždění slinivky břišní s rozvojem jejího zánětu čili pankreatitidy. U nadměrného požívání alkoholu zase hrozí až otrava s nutností hospitalizace na JIP, kocovina spojená s bolestí hlavy, bolesti žaludku a břicha a opět až vznik pankreatitidy. ČPZP proto doporučuje i během vánočních dnů zachovat střídmost v jídle i pití alkoholu,“ uvádí tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová. Pozor by si měli dát diabetici, u nichž přemíra cukrů a tuků vede k dekompenzaci diabetu.

Léčba žlučníku nebo slinivky přesáhne i milion Kč

Náklady veřejného zdravotního pojištění na léčbu zdravotních komplikací způsobených i přejídáním se mohou vyšplhat k vysokým částkám. „Za nejnákladnější loňskou hospitalizaci 68leté pojištěnky s diagnózou žlučníkového zánětu jsme zdravotnickému zařízení uhradili částku přesahující 1,3 milionu Kč. Nejdražší léčba zánětu slinivky u 34letého pojištěnce si vyžádala ještě o milion více, téměř 2,4 milionu Kč,“ přibližuje tisková mluvčí ČPZP. Finančně náročná často bývá i léčba pacientů následkem nadměrné konzumace alkoholických nápojů.

Rady, jak se nepříjemným zdravotním následkům vyhnout, spočívají v prevenci. Tedy všeho s mírou, nepřejídat se, nekombinovat různé druhy jídla, opatrně s alkoholem, nesedět jen doma a jít ven se alespoň projít. Právě tak si užijete nejkrásnější svátky v roce ve zdraví a v pohodě.