PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

ČPZP už letos vrátila klientům za léky přes 83 milionů korun

tablety-leky-prasky

Foto: pixabay.com

Přes 83 milionů korun vrátila Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) za prvních devět měsíců letošního roku klientům v přeplatcích za léky. Meziročně to je o 15,7 milionu korun více.


Přes 83 milionů korun vrátila Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) za prvních devět měsíců letošního roku klientům v přeplatcích za léky. Meziročně to je o 15,7 milionu korun více.

Roste i počet lidí, kteří při překročení ochranného limitu na započitatelné doplatky za léčivé přípravky nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely dostávají zpět peníze. Letos už ČPZP vracela přeplatky více než 67 tisícům klientů, zatímco v roce 2022 jich bylo 56 tisíc.

Nejvyšší objem vrácené částky putuje tradičně k pojištěncům ve věku 70 let a více. U ČPZP se jedná se o skoro 55 tisíc pojištěnců, kterým pojišťovna letos vrátila téměř 65 milionů korun. Přeplatky posílají zdravotní pojišťovny svých klientům na bankovní účet nebo poštovní složenkou za každé kalendářní čtvrtletí.

„Konkrétně za 3. čtvrtletí jsme našim pojištěncům vrátili 39,2 milionu korun. Na přeplatek v tomto období dosáhlo 55 609 pojištěnců všech věkových kategorií. Průměrný přeplatek byl 705 korun. Nejvyšší vrácená částka jednotlivci přesáhla 15 tisíc korun,“ říká mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová s tím, že přeplatky nižší než 200 korun jsou v souladu se zákonem převedeny k výplatě do dalšího kalendářního čtvrtletí.

Zákonem stanovený roční limit na započitatelné doplatky za léky pro děti a seniory od 65 let činí 1 000 korun, zatímco invalidé a pojištěnci nad 70 let ho mají ve výši 500 korun. Ostatním občanům se vracejí přeplatky v případě, že překročí roční limit 5 000 korun. Do ochranného limitu regulačních poplatků se započítávají pouze doplatky za léčivé přípravky nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely.

Nejčastější vratky za přeplatky se týkají nejrozšířenějších léčiv, respektive nejrozšířenějších onemocnění. Dlouhodobě jsou to i léčiva na kardiovaskulární a metabolická onemocnění, jako jsou vysoký tlak a diabetes. Následují je přípravky určené k terapii onemocnění nervového a respiračního systému nebo k léčbě kožních onemocnění.

Své výdaje za léky si mohou lidé zkontrolovat ve svém osobním účtu. Výpis jim zdravotní pojišťovna pošle zdarma na vyžádání jednou ročně. Ke svým údajům se klienti třetí největší zdravotní pojišťovny v ČR mohou zdarma dostat kdykoli, pokud si zřídí přístup do elektronické přepážky, nebo si stáhnou aplikaci Zdraví v mobilu.