PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Dárci krve a krevní plazmy mohou od pojišťovny získat navíc až 3 tisíce korun ročně

krev-darovani_krve

Foto: Wikimedia Commons, Vegasjon - Own work, CC BY-SA 4.0, Link

Příspěvek pro prvodárce, pravidelná renta pro zasloužilé dárce, cestovní pojištění od Generali České pojišťovny zdarma až na 30 dní, vitaminy, očkování nebo dentální hygiena.


Příspěvek pro prvodárce, pravidelná renta pro zasloužilé dárce, cestovní pojištění od Generali České pojišťovny zdarma až na 30 dní, vitaminy, očkování nebo dentální hygiena. To všechno mohou od zdravotní pojišťovny RBP získat lidé, kteří bezplatně darují krev nebo plazmu. Kromě toho ušetří na dani z příjmu a mají nárok na pracovní volno. A 14. června i svůj svátek!

Zdravotní pojišťovna RBP si dárců váží, a proto pro ně připravila celý balík výhod. „Prvodárci kupříkladu obdrží příspěvek 1 213 Kč za první bezplatný odběr krve nebo krevní plazmy. Dárce, kteří absolvovali více odběrů, zase odměňujeme příspěvkem formou doživotní renty v řádech tisíců korun. Výše příspěvku se odvíjí od celkového počtu odběrů a je určen jak pro aktivní, tak i pro neaktivní dárce,“ vysvětluje Ivo Čelechovský z pojišťovny RBP a dodává, že příspěvek mohou dárci využít na nákup léčivých přípravků a doplňků stravy v lékárnách, na dentální hygienu nebo třeba na očkování a ošetření nehrazené ze zdravotního pojištění.

„Dárcům krve a plazmy navíc ještě zdarma dáváme cestovní pojištění až na 30 dnů od Generali České pojišťovny. Mohou jej využít na dovolenou, ale i na služební cestu, do zemí Evropské unie i mimo ni. Toto cestovní pojištění lze sjednat i opakovaně, stačí, když na pobočce předloží svůj průkaz dárce krve,“ dodává Ivo Čelechovský.

Pokud zasloužilý dárce využije všech benefitů od pojišťovny, přilepší si podle Iva Čelechovského ročně nejméně o 3 tisíce korun. Za každé bezplatné darování krve či plazmy si navíc dárce může odečíst 3 000 Kč ze základu daně v daňovém přiznání. K přiznání stačí přiložit potvrzení o počtu odběrů, které na vyžádání vystaví transfuzní stanice. Muži mohou v ČR darovat krev čtyřikrát ročně, ženy třikrát. U mužů se tedy daňový základ může snížit až o 12 000 Kč, u žen o 9 000 Kč. Krevní plazmu lze darovat častěji, minimální rozestup je 14 dní.

Velkou výhodou pro dárce je i pravidelná kontrola jeho zdravotního stavu – podrobné vyšetření krve před odběrem a jedenkrát ročně vyšetření cholesterolu, triglyceridů a glukózy. A pokud dárce pracuje jako zaměstnanec, má v den odběru nárok na pracovní volno s plně hrazenou mzdou.

Bezplatné darování krve znamená i společenskou prestiž. Dárce už více než půl století oceňuje Český červený kříž a uděluje jim medaile Jana Janského, zlaté kříže a plakety Dar krve – dar života.