PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Dostanu od VZP příspěvek na doočkování proti klíšťové encefalitidě, i když jsem ho v loňském roce čerpal po druhé základní dávce očkování?

lekar-doktor-osetreni


Příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě v max. výši 700 Kč můžete dostat jak na kteroukoli dávku základního schématu, tak i potom na následné posilovací dávky, tj. na přeočkování. Nárok na něj mají děti i dospělí bez věkového omezení. Tento příspěvek je nejžádanější z nabízených příspěvků na očkování a VZP ho v roce 2020 navýšila z 500 na 700 korun. Čerpání příspěvku v loňském roce nebrání tomu, abyste si o něj požádala letos – platí jen, že o příspěvek na očkování proti vybranému jednomu infekčnímu onemocnění je možno v daném roce žádat jen jednou (v témže roce je ale možno čerpat další příspěvky na různá očkování, vždy do maximální stanovené výše).

Základní očkování proti klíšťové encefalitidě se provádí třemi dávkami vakcíny. Potřebná hladina protilátek v organismu vzniká po aplikování prvních dvou dávek, ale je nutné absolvovat celé třídávkové základní očkovací schéma, aby byl zaručen ochranný účinek. Druhá dávka se podává za 1-3 měsíce po první a třetí pak s odstupem max. 12 měsíců. Existuje také možnost zrychleného schématu, ale pokud k tomuto není zdravotní důvod, je lepší absolvovat očkování v běžných intervalech. Po podání tří dávek základního očkovacího schématu je totiž očekávaná ochrana minimálně po dobu 3 let u běžného schématu, zatímco u zrychleného to může být méně.

Po absolvování třídávkového základního očkovacího schématu tedy budete mít dostatečnou imunitu proti klíšťové encefalitidě po dobu 3 let. Následně se podává první posilovací dávka. Další přeočkování je vhodné provádět každých cca 5 let, u starších osob se ale doporučuje přeočkování častější, každé 3 roky.

Očkování proti klíšťové encefalitidě provádějí praktičtí lékaři pro děti a dorost nebo pro dospělé. Nezapomeňte si nechat od svého lékaře potvrdit doklad o aplikaci očkovací látky – je třeba ho přiložit k žádosti o příspěvek, spolu s originálem platebního dokladu o úhradě vakcíny.

Podrobné podmínky k čerpání příspěvků z fondu prevence naleznete na www.vzp.cz/vyhody.