PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Jak si užít letní sportování u vody v klidu? Postará se o vás správné cestovní pojištění

sardinie_stredozemni-more-ocean-dovolena-plaz

Foto: pxhere.comLéto je tady a všichni se těšíme na vodní radovánky. Než ale skočíte do vody, nezapomeňte si zkontrolovat pojistné podmínky cestovního pojištění. Zranění v zahraničí totiž mohou vyjít velmi draho.

Pojištění si k cestování sjednává už většina Čechů. Ne každý ale ví, co všechno obsahuje. Pokud jedete k vodě za sportem, je důležité se nejprve přesvědčit, že se o vás v případě komplikací vaše pojišťovna postará. Každá má vlastní seznam rekreačních sportů, které jsou zahrnuté ve všech cestovních pojištěních. Než si sjednáte smlouvu, ujistěte se, že kryje i činnost, kterou se v zahraničí chystáte dělat.

Pokud neplánujete žádné extrémní sporty, mělo by vaše potřeby pokrýt základní pojištění. Mezi rekreační vodní sporty se většinou řadí plavání, surfing, windsurfing, šnorchlování či potápění s instruktorem. Kajaky nebo rafty se už rozřazují dle obtížnosti sjezdu, ty rizikovější si budete muset připojistit zvlášť.

Podívat se do pojistných podmínek je dobré, i pokud se chystáte jen na plážový volejbal a občasné smočení v moři. Pojišťovny totiž většinou používají seznam krytých sportů nejen při krytí případných léčebných výdajů, ale také v rámci pojištění odpovědnosti. Pokud tedy způsobíte škodu v rámci nepojištěného sportu, budete ji muset uhradit z vlastní kapsy. A ačkoliv řada pojišťoven již toleruje menší míru alkoholu v krvi, doporučujeme sportovat s čistou hlavou!

Jak na cestovní pojištění?

Pokud svůj sport v pojistných podmínkách nenajdete, nezoufejte. Nové sporty vznikají každý den a pojišťovny se to neustále snaží reflektovat, ale ne vždy se jim to daří dostatečně rychle. Je proto dost možné, že váš sport pojišťovna teprve bude akceptovat. V takovém případě doporučujeme před cestou pojišťovně zavolat a ověřit si to. Pokud se jedná o nový a hodně okrajový sport, počítejte s tím, že pojišťovně může trvat i pár dní, než se pro jeho krytí či nekrytí rozhodne. Volat přímo z pláže proto nemusí být pro klid v duši ideální.

Pokud nějaký sport provozujete na profesionální úrovni a chystáte se v zahraničí dokonce závodit, budete mít o trošku těžší úkol než ostatní cestující. Profesionální sport totiž představuje velmi častou výluku.

Kromě pojištěných sportů je důležité sjednat si pojištění i podle vašich dalších potřeb. Může vám tak pomoci i v případech, kdy vůbec nemůžete odletět, nebo se naopak musíte neplánovaně vrátit domů dříve. Nepřijelo vám zavazadlo? I s tím dokáže cestovní pojištění pomoci. Řada nových pojištění už dokonce obsahuje i krytí zmeškání odletu či expresní vydání nových dokladů, pokud ty původní ztratíte třeba právě v moři.

Před sjednáním cestovního pojištění se také určitě podívejte, jestli nějaké nenabízí i vaše banka. Obzvláště dlouhodobé varianty bývají cenově značně výhodné. No a v nejlepším případě vás banka překvapí, že už dávno máte pojištění ke kartě zdarma. Pak už stačí jen zkontrolovat pojistné podmínky dle našich rad a vyrazit. Bon voyage!

Odpovídá: Martin Pejsar, ředitel produktu a marketingu pro region střední a východní Evropy