PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Jezdím, vlastním, pronajímám: Jak se pojistit při cestách s obytným vozem nebo karavanem?

test-2022-mercedes-benz-v300d-marco_polo-rwd
Větší svoboda, bližší kontakt s přírodou či absence starostí s ubytováním. Obytné vozy a karavany nabízejí spoustu benefitů. I při tomto způsobu cestování však nezapomeňte myslet na ryze praktické záležitosti. Jednou z nich je správné pojištění. Víte, že si můžete pojistit i vaše vybavení? Proč se zajímat o pojistku půjčeného vozu? A kdy je užitečné jen krátkodobé havarijko?


Větší svoboda, bližší kontakt s přírodou či absence starostí s ubytováním. Obytné vozy a karavany nabízejí spoustu benefitů. I při tomto způsobu cestování však nezapomeňte myslet na ryze praktické záležitosti. Jednou z nich je správné pojištění. Víte, že si můžete pojistit i vaše vybavení? Proč se zajímat o pojistku půjčeného vozu? A kdy je užitečné jen krátkodobé havarijko?

Obliba cestování s obytným vozem sice roste dlouhodobě a bez přerušení, covidová doba ale odstartovala nedávný boom. „Zatímco v roce 2020 na našich silnicích jezdilo 19 tisíc obytných vozidel, v roce 2023 to bylo již 28 200 vozů. Proti době před deseti lety je to skoro čtyřnásobek,“ uvádí Jan Bordovský, předseda Asociace kempování a karavaningu ČR.

Čísla by byla pravděpodobně ještě vyšší, poptávku však mírně zbrzdila inflace, včetně růstu cen obytných vozidel ve všech kategoriích. „Dalším souvisejícím faktorem bylo samozřejmě i zdražení úvěrů napříč trhem,“ doplňuje Tereza Procházková ze srovnávače finančních produktů Klik.cz.

V letech po covidové pandemii, kdy prodeje obytných vozidel dosahovaly až dvojnásobku obvyklých čísel, se následně očekával velký propad poptávky. Ten však nenastal. „Loňský rok byl v Česku z hlediska prodejů rekordní,“ sděluje za firmu Hykro marketingový ředitel Petr Vondráček. Podle Asociace kempování a karavaningu ČR byl minulý rok z hlediska prodeje obytných vozů dokonce třetím nejlepším rokem v historii vůbec.

„Pořád přibývá lidí, které karavaning uchvátil, a projevuje se to i v prodeji vozů. Trend je přibližně podobný jako před pandemií,“ dodává Jan Bordovský.

Velký vůz, velké a drahé škody

Vlastnictví čehokoliv neznamená jen a pouze samou radost. Zvláště opravy obytných vozů bývají náročné nejen časově, ale i finančně. Velkým starostem a výdajům můžete předejít, když nepodceníte výběr pojištění. „Vedle základu v podobě povinného ručení popřemýšlejte rovnou i nad pojištěním havarijním. Sjednání obou typů pojištění současně vás i vyjde levněji – pojišťovny při kombinaci obou pojistek totiž nabízejí slevy,“ zmiňuje Tereza Procházková.


Vyzkoušejte naše kalkulačky autopojištění! Spočítejte si:

Nejvýhodnější povinné ručení | Nejvýhodnější havarijní pojištění


Nejde navíc jen o nehody, vzhledem ke své robustnosti jsou obytňáky náchylné k poškozením a oděrkám vnějšího pláště, například od větví anebo při průjezdu užšími místy. „Při narušení vnějšího pláště bývá škoda vysoká. Dalším nebezpečím jsou živly, hlavně kroupy nebo vichřice,“ vyjmenovává Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny Uniqa.

Nezapomeňte na vnitřní vybavení

Na rozdíl od běžného osobního auta pak u toho obytného nezapomeňte na pojištění i jeho vnitřního vybavení proti krádeži nebo poškození. Samotný mobiliář bývá často vyroben přímo na míru každému typu vozu. Dále s sebou vozíte i drahé spotřebiče a další zařízení obdobné klasickému vybavení domácnosti.

Češi si pořizují stále více obytňáků. Pojištění jim pomůže i po nárazu splašeného divočáka

„Cenu vnitřního vybavení je proto třeba započítat do pojistné částky již při sjednávání pojištění, aby v případě pojistné události pokrylo pojistné krytí skutečné škody,“ upřesňuje Milan Káňa, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa.

Při cestách do zahraničí se mohou hodit i asistenční služby a pojištění odtahu, včetně nároku na zapůjčení náhradního vozidla. Jen cena odtahu se může vyšplhat hodně vysoko. „S náklady přesahujícími až 100 tisíc korun se můžete setkat například při zásahu odtahovky ze Španělska,“ komentuje Káňa.

„A protože na cesty obvykle vyrážíte s naplněnými zavazadly a sportovním vybavením, nejčastěji koly, nezapomeňte ani na jejich připojištění v adekvátní hodnotě,“ doplňuje Tereza Procházková z Klik.cz s tím, že posádka vozu si samozřejmě sjednává zároveň i cestovní pojištění, které by mělo pokrýt případné léčebné výlohy, asistenci, repatriaci, úrazové pojištění, pojištění občanské odpovědnosti a pojištění zavazadel.

Z pozice pronajímatele

Fenomén karavaningu si razí cestu nejen po silnicích, ale i napříč trhem. Vedle počtu nových majitelů obytňáku nebo karavanu tak stoupají i řady těch, kteří si jej jen půjčí. „Od ledna do června jsme v Česku odbavili přibližně o 40 procent více rezervací než loni za stejnou dobu. V loňském roce jsme celkem odbavili dva a půl tisíce rezervací, ale poptávek jsme měli dvakrát tolik,“ říká Lukáš Janoušek z platformy Campiri, která pronajímá své obytné vozy a umožňuje i sdílení, pokud zrovna vašim domečkem na kolečkách sami necestujete.

„Pokud vůz vlastníte a pronajímáte, můžete si povinné ručení a havarijní pojištění rozšířit o další specifická rizika spojená s pronájmem. Pojistka pak bude například pokrývat škody způsobené nájemcem,“ radí Tereza Procházková s tím, že v tomto případě se opravdu vyplatí nabídky porovnávat. Potvrzuje to i osobní zkušenost Vojtěcha Vladára, který pronajímá svůj obytný vůz pod značkou Tuatam. „Cenové rozpětí, ve kterém se pojišťovny v našem případě pohybovaly, bylo opravdu velké. První nabídky jsme měli kolem 120 tisíc ročně a nejvýhodnější pak kolem 60 tisíc za rok.“

Suma, kterou za pojistku zaplatíte, se samozřejmě odvíjí od pořizovací ceny vozidla. Pokud navíc váš obytný vůz plánujete pronajímat, částka se může vyšplhat na dvojnásobek ceny standardní pojistky.

Není můj. Jak s pojištěním?

Pokud jste sami nájemci, u pronajímatele si ověřte, že je vůz řádně pojištěn povinným ručením a havarijním pojištěním. „Samozřejmostí by mělo být, že se seznámíte s rozsahem takového pojištění, a to včetně asistenčních služeb. Zjišťovat, na co máte v rámci poruchy nebo nehody nárok až v zahraničí, když se něco stane, není šťastný přístup,“ upozorňuje tiskový mluvčí pojišťovny Generali Česká Jan Marek.

V případě, že je vůz pojištěn pouze povinným ručením a havarijní pojištění chybí, doporučuje se sjednat si krátkodobé havarijní pojištění a pojištění dalších doplňků na dobu zápůjčky. „Po klientech nevyžadujeme žádné pojištění. Pouze jim doporučujeme, že je dobré se připojistit na krádež zavazadel, vandalismus a pojištění poškození cizího majetku. Případné škody s nájemci řešíme individuálně – něco jde přes pojistku, jiné musí zaplatit oni,“ zmiňuje Vojtěch Vladár. Pojišťovny nabízejí případně i možnost pojištění vratné bezpečností kauce, kterou nájemce při pronájmu standardně platí.

Důležité je také, abyste jako nájemci dodrželi všechny podmínky zápůjčky. V případě nehody by vás jejich porušení mohlo připravit o pojistné plnění nebo by jej pojišťovna mohla krátit. „Příkladem je situace, kdy řídil někdo jiný, než bylo uvedeno v půjčovně,“ upozorňuje Eva Svobodová.

Pár bezpečnostních tipů, které přijdou vhod

Klíčový je dobrý technický stav vozu a odpočatý řidič. Počítejte i s časovou rezervou kvůli možnému stání v kolonách. „Vybavte se proto dostatečnou zásobou pití a jídla. Není nijak výjimečné, že zůstanete stát na dálnici i několik hodin,“ podotýká Jakub Motl, vedoucí oblasti hloubkové analýzy dopravních nehod z Centra dopravního výzkumu.

Poslední radu přidává kpt. Irena Pilařové z Policejního prezidia ČR: „Při plánování cesty obytným vozem je také velmi důležitý výběr správné trasy s přihlédnutím k rozměrům vozidla a schopnostem řidiče.“