PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Když řídnou kosti, je to problém. Na pozoru by se měly mít hlavně ženy po menopauze

lekar-doktor-osetreni


V loňském roce se s osteoporózou léčilo 108 tisíc klientů VZP, za jejich léčbu pojišťovna zaplatila téměř půl miliardy korun. Řídnutí kostí postihuje spíše ženy, které tvoří devět z deseti pacientů. Nejčastěji bývá osteoporóza diagnostikována po 50. roce života, nevyhýbá se ale ani dětem s nástupem puberty. VZP ČR na toto onemocnění upozorňuje při příležitosti Světového dne osteoporózy, který připadá na 20. října.

„Osteoporóza, tento tichý zloděj kosti, nebolí, ale je přesto velmi nebezpečným onemocněním. Může končit například zlomeninou horního konce kosti stehenní neboli tzv. zlomeninou „kyčle“, po které do 12 měsíců téměř třetina pacientů umírá a řada dalších pacientů po této zlomenině zůstává nesoběstačná. VZP proto podporuje vyšetřování kostní denzity, prevenci i léčbu osteoporózy,“ říká Tom Philipp, předseda Správní rady VZP ČR a zároveň přednosta Kliniky revmatologie a rehabilitace Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Každý, kdo má dispozice k řídnutí kostí by měl podstoupit denzitometrické vyšetření, které je zaměřeno na stanovení obsahu minerálů v kostech nebo v měkkých tkáních a v indikovaných případech je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Denzitometrie stanovuje některá rizika vzniku zlomenin, zejména u žen v menopauze, ale vyšetření je nutné i u dalších onemocnění, u kterých je možný rozvoj osteoporózy a často jsou zjištěny i další faktory zvyšující riziko zlomenin, a to u obou pohlaví.

Celkové počty pacientů a náklady na léčbu osteoporózy VZP ČR

2019 2020 2021
Počet pacientů Celkové náklady

(v tis. Kč)

Počet pacientů Celkové náklady

(v tis. Kč)

Počet pacientů Celkové náklady

(v tis. Kč)

Ženy 104 050 487 821 96 172 465 132 97 785 438 652
Muži 11 390 51 679 10 543 47 624 10 397 45 478
Celkem 115 440 539 500 106 715 512 756 108 182 484 130

Osteoporóza neboli řídnutí kostí, je chronické onemocnění, při kterém se snižuje pevnost kostí. S rostoucím věkem se u každého člověka množství a kvalita kostní hmoty mění. Problém však nastává ve chvíli, kdy je úbytek kostní hmoty výrazný. Lidé postižení osteoporózou jsou mnohem náchylnější ke zlomeninám. Nejčastěji bývá tato choroba diagnostikována u žen po 50. roce života, což souvisí s hormonálními změnami při menopauze. Ve skutečnosti může být lidí postižených osteoporózou mnohonásobě víc, než uvádí statistiky. Významně je pak poddiagnostikována osteoporóza u mužů.

Vyplňte si dotazník, zda nejste v riziku i Vy. Pokud na jednu nebo více otázek v dotazníku odpovíte ano, poraďte se svým lékařem!

  • Utrpěl/a Váš otec nebo Vaše matka zlomeninu kyčle?
  • Utrpěl/a jste po 50. roce věku zlomeninu dolního konce předloktí, pažní kosti, bércové kosti, pánve nebo dokonce kyčle či zlomeninu obratle?
  • Snížila se Vaše tělesná výška od 20 let věku o více než 6 cm?
  • Léčíte se pro zánětlivé kloubní choroby, roztroušenou sklerózu, závažné onemocnění ledvin, jater nebo střev?
  • Užíváte nebo užíval/a jste dlouhodobě kortikoidy v tabletách nebo v infuzích?

Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku