PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Lyžovačka v Itálii? Nově bez bombardina a s pojištěním odpovědnosti

freerider-lyze-snih-lyzovani


Italská vláda schválila nový zákon, který říká, že od 1. 1. 2022 musí mít každý lyžař nebo snowboardista na sjezdovce sjednané pojištění odpovědnosti.

V kapse peněženku, skipas a potvrzení o pojištění odpovědnosti. Tak nějak může od 1. ledna příštího roku vypadat výbava lyžařů na italských sjezdovkách. Kromě toho zapomeňte i na oblíbené bombardino. Italská vláda totiž schválila zákon, který lyžařům ukládá nové povinnosti:

  • musí mít sjednané pojištění odpovědnosti za škody způsobené někomu jinému a musí mít u sebe potvrzení o tomto pojištění, k tomu ale nepotřebujete žádný papír, stačí appka, kterou nabízí například Direct pojišťovna,
  • zakazuje lyžování po požití alkoholu a dalších návykových látek,
  • nařizuje povinné přilby pro děti do 18 let.
Přečtěte si také:  Vodákům začíná hlavní sezóna. Jak se na vodě chovat a jak pokrýt rizika pojištěním

Jak pojištění odpovědnosti sjednat

Dobrou zprávou je, že pojištění odpovědnosti si sjednáte poměrně snadno a ani vás nevyjde příliš draho. Stojí zhruba několik desítek korun měsíčně. Snadno si ho také sjednáte. A máte několik možností, jak na to.

Lyžování a snowboarding jsou nejrizikovější sporty

Pojištění odpovědnosti k pojištění majetku

Nejvýhodnějším řešením je sjednání pojištění odpovědnosti k pojištění vašeho domu nebo bytu, případně domácnosti. „V tomto případě jsou u nás automaticky pojištění všichni, kteří na dané adrese reálně žijí. Nemusejí tam tedy mít ani trvalou adresu,“ říká mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.

Kromě srážek na sjezdovkách vám pojištění pomůže i v dalších běžných situacích. „Například, když vy nebo vaše dítě omylem shodí na zem zboží v obchodě nebo když někoho zraní třeba na kole,“ dodává Maťašeje.

Přečtěte si také:  Čtvrtina Čechů plánuje zimní dovolenou jen pár dní předem

Pojištění odpovědnosti sjednané samostatně

Pojištění odpovědnosti, která vám platí celý rok, můžete sjednat také samostatně. „Cenově ale lépe vychází jako připojištění k pojištění majetku,“ radí Maťašeje.

Pojištění odpovědnosti k cestovnímu pojištění

Další možností je pojistit si odpovědnost společně s cestovním pojištěním. „V tomto případě vám pak bude platit jen po dobu, kterou si sami určíte. Je tedy na každém, aby se rozmyslel, jestli nechce být chráněný i jindy,“ dodala Maťašeje z Directu. Kalkulačku cestovního pojištění najdete zde.

Sjednáte přímo na sjezdovce

Pojištění odpovědnosti si také budete moci sjednat přímo u poklady na sjezdovce, když si budete kupovat skipas.

Přečtěte si také:  Na koloběžku s pojistkou: Bolt v Česku spustí automatické pojištění jezdců

Potvrzení o sjednání? Pomůže appka

Pokud pojištění nebudete mít, hrozí vám pokuta až 150 euro, tedy téměř 4 000 korun. „Kromě toho vám ale samozřejmě hrozí i to, že když někoho srazíte a zraníte, tak po vás může chtít odškodnění. A to se může vyšplhat klidně i do milionů korun,“ varuje Maťašeje.

Na sjezdovkách je podle zákona také potřeba prokázat, že pojištění máte sjednané. Zákon přesně neříká, jakou formu má potvrzení mít. „Naši klienti mohou využít například potvrzení z e-mailu nebo naši aplikaci, kde mají všechny informace vždycky po ruce v mobilu,“ dodala za Direct pojišťovnu Maťašeje.