PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Lyžovačka v Itálii? Nově bez bombardina a s pojištěním odpovědnosti

freerider-lyze-snih-lyzovani


Italská vláda schválila nový zákon, který říká, že od 1. 1. 2022 musí mít každý lyžař nebo snowboardista na sjezdovce sjednané pojištění odpovědnosti.

V kapse peněženku, skipas a potvrzení o pojištění odpovědnosti. Tak nějak může od 1. ledna příštího roku vypadat výbava lyžařů na italských sjezdovkách. Kromě toho zapomeňte i na oblíbené bombardino. Italská vláda totiž schválila zákon, který lyžařům ukládá nové povinnosti:

  • musí mít sjednané pojištění odpovědnosti za škody způsobené někomu jinému a musí mít u sebe potvrzení o tomto pojištění, k tomu ale nepotřebujete žádný papír, stačí appka, kterou nabízí například Direct pojišťovna,
  • zakazuje lyžování po požití alkoholu a dalších návykových látek,
  • nařizuje povinné přilby pro děti do 18 let.

Jak pojištění odpovědnosti sjednat

Dobrou zprávou je, že pojištění odpovědnosti si sjednáte poměrně snadno a ani vás nevyjde příliš draho. Stojí zhruba několik desítek korun měsíčně. Snadno si ho také sjednáte. A máte několik možností, jak na to.

Lyžování a snowboarding jsou nejrizikovější sporty

Pojištění odpovědnosti k pojištění majetku

Nejvýhodnějším řešením je sjednání pojištění odpovědnosti k pojištění vašeho domu nebo bytu, případně domácnosti. „V tomto případě jsou u nás automaticky pojištění všichni, kteří na dané adrese reálně žijí. Nemusejí tam tedy mít ani trvalou adresu,“ říká mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.

Kromě srážek na sjezdovkách vám pojištění pomůže i v dalších běžných situacích. „Například, když vy nebo vaše dítě omylem shodí na zem zboží v obchodě nebo když někoho zraní třeba na kole,“ dodává Maťašeje.

Pojištění odpovědnosti sjednané samostatně

Pojištění odpovědnosti, která vám platí celý rok, můžete sjednat také samostatně. „Cenově ale lépe vychází jako připojištění k pojištění majetku,“ radí Maťašeje.

Pojištění odpovědnosti k cestovnímu pojištění

Další možností je pojistit si odpovědnost společně s cestovním pojištěním. „V tomto případě vám pak bude platit jen po dobu, kterou si sami určíte. Je tedy na každém, aby se rozmyslel, jestli nechce být chráněný i jindy,“ dodala Maťašeje z Directu. Kalkulačku cestovního pojištění najdete zde.

Sjednáte přímo na sjezdovce

Pojištění odpovědnosti si také budete moci sjednat přímo u poklady na sjezdovce, když si budete kupovat skipas.

Potvrzení o sjednání? Pomůže appka

Pokud pojištění nebudete mít, hrozí vám pokuta až 150 euro, tedy téměř 4 000 korun. „Kromě toho vám ale samozřejmě hrozí i to, že když někoho srazíte a zraníte, tak po vás může chtít odškodnění. A to se může vyšplhat klidně i do milionů korun,“ varuje Maťašeje.

Na sjezdovkách je podle zákona také potřeba prokázat, že pojištění máte sjednané. Zákon přesně neříká, jakou formu má potvrzení mít. „Naši klienti mohou využít například potvrzení z e-mailu nebo naši aplikaci, kde mají všechny informace vždycky po ruce v mobilu,“ dodala za Direct pojišťovnu Maťašeje.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku