PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Nástrahami léta jsou dětské úrazy, nejkritičtější jsou prázdniny

deti-trampolina

Foto: pxhere.comÚraz – prázdninový zážitek, po kterém nikdo netouží, natož děti, které si užívají zasloužené školní volno. Přestože celkový počet dětských úrazů v posledních pěti letech postupně klesá, i tak tisíce dětí musí v létě s úrazem navštívit lékaře nebo dokonce strávit několik dní i týdnů v nemocnici. Za úrazy, které se stanou dětským klientům pojišťovny MetLife o letních prázdninách, bude vyplaceno dvojnásobné plnění.

Česká rada dětí a mládeže dlouhodobě zprostředkovává pojištění na činnost organizací dětí a mládeže. V roce 2023 provedla statistiku úrazů za rok 2022, z níž vyplývá, že prázdninové měsíce zůstávají pro děti nejvíce úrazovými, přičemž nejkritičtějším měsícem je červenec, kdy se stane zhruba třetina veškerých evidovaných úrazů. Průměrná doba léčby dětských úrazů je 27 dnů a věkově se nejčastěji týkají teenagerů – dětí od 12 do 15 let – 36 %, děti od 7 do 11 let se na tomto počtu podílejí 29 %.

Jaká zranění jsou dozvukem prázdninových aktivit? Nejčastěji jsou to zlomeniny, dále podvrtnutí, pohmoždění, nejrůznější rány, ale i popáleniny, ulomené nebo vyražené zuby… Celkem si dětské úrazy ročně vyžádají přes 30 tisíc hospitalizací, dalších 450 tisíc dětských úrazů je každý rok ošetřeno ambulantně a až 2 tisíce dětí má po úrazu trvalé následky.

„S létem a prázdninovými aktivitami dětí nastupuje období menší opatrnosti a výrazně vyšší odvahy pouštět se do dobrodružství a třeba i přecenění vlastních možností. A protože víme, že úrazy dokážou dítěti a potažmo celé rodině minimálně zkazit prázdniny, zrušit dovolenou… a ty závažnější přinést i dlouhodobé zdravotní problémy, rozhodli jsme se v období státem schválených prázdnin našim klientům životního pojištění poskytnout dvojnásobné pojistné plnění za dětské úrazy. Dvojnásobné plnění se týká připojištění trvalých následků úrazu, horních končetin a doby nezbytného léčení,“ uvedla produktová specialistka pojišťovny MetLife Michala Hanzlíčková.

S úrazy dětí je spojena nejen nepříjemná bolest, ale také výpadek příjmu minimálně jednoho rodiče v době rekonvalescence. „Dvojnásobné pojistné plnění pomůže zmírnit tento výpadek příjmu. V našich statistikách hlášení úrazu se naštěstí většinou objevují běžné úrazy, jako jsou zlomeniny, pohmožděniny, podvrtnutí, …, jejichž doba léčení obvykle nepřekračuje měsíc. Nejvyšší je počet zlomenin zápěstí a dalších kostí horních končetin způsobených nejčastěji pády. V poslední době také roste počet natažení vazů a svalů, podvrtnutí nebo naraženin z velmi populárních trampolín,“ dodává Michala Hanzlíčková.

Bohužel každoročně se dětem o prázdninách stanou i zranění s trvalými následky, které komplikují jejich zařazení zpět do kolektivu i dosavadního aktivního života. Tyto úrazy přinášejí samozřejmě i starosti rodičům, a to nejen psychické a sociální, ale i ekonomické. „Mezi ně patřil i případ dětí hrajících si s petardou, která nečekaně vybouchla a jednomu z chlapců poškodila zrak tak, že na pravé oko vůbec nevidí. Pojistné plnění bylo oceněno na 1 300 000 Kč, ale protože se nešťastná událost stala o prázdninách v době trvání speciální akce, dvojnásobného plnění, bylo nakonec vyplaceno 2 600 000 Kč. Chlapci částka stoprocentní zrak nevrátí, ale rodičům umožní udělat si více času na péči o syna a jemu samotnému může posloužit při financování speciálních potřeb nebo výběru nových koníčků a potřebných pomůcek,“ uzavřela Michala Hanzlíčková.