PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Podání Přehledu přes webovou aplikaci Moje VZP si podnikatelé pochvalují

business-163870_640


Od 15. 1. 2020 mohou využívat klienti VZP možnost podání Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ prostřednictvím webové aplikace Moje VZP. Největší zdravotní pojišťovna eviduje zpětnou vazbu od bezmála 400 respondentů, přitom 95 % z nich elektronické podání hodnotí pozitivně.

Podnikatelé, kteří vyplnili Dotazník k Přehledu OSVČ, hodnotí formulář jako srozumitelný a přehledný oproti papírové verzi. Další nespornou výhodou je, že pro podání Přehledu není potřeba nikam chodit a lze ho odeslat z pohodlí domova z počítače, tabletu či mobilu po zadání webové adresy moje.vzp.cz do prohlížeče. Podnikatelé na formuláři také oceňují, že je velmi intuitivní, jednoduchý a nezahlcuje uživatele nadbytečnými informacemi.

Pro podání Přehledu stačí být zaregistrovaný v Moje VZP. Interaktivní formulář doplní veškeré údaje, které pojišťovna o OSVČ eviduje. Klient vyplní údaje, které VZP nezná, tzn. nejčastěji pouze příjmy a výdaje za daný rok. Formulář za podnikatele také sám spočítá pojistné a případný přeplatek nebo nedoplatek na pojistném.

Po odeslání formuláře je podnikateli zaslán e-mail, který potvrzuje podání Přehledu OSVČ za rok 2019. Součástí tohoto e-mailu je také žádost s odkazem na vyplnění krátkého dotazníku. Pro VZP je zpětná vazba velmi důležitá, a proto dotazování bude pokračovat i nadále. Pojišťovna eviduje veškeré podněty a návrhy na vylepšení, kterými se bude postupně zabývat.

Termíny pro podání Přehledu v roce 2020

  • OSVČ, které nemají povinnost podávat daňové přiznání, musí zdravotní pojišťovně podat Přehled za rok 2019 nejpozději 8. dubna 2020
  • OSVČ, které mají povinnost podávat daňové přiznání, musí zdravotní pojišťovně podat Přehled za rok 2019 nejpozději 4. května 2020 (daňové přiznání do 1. 4. 2020)
  • OSVČ, za které daňové přiznání podává daňový poradce, musí tuto skutečnost zdravotní pojišťovně doložit do 30. dubna 2020 a Přehled za rok 2019 musí podat nejpozději 3. srpna 2020 (daňové přiznání do 1. 7. 2020)

Webovou aplikaci Moje VZP mohou pro podání Přehledu využít jen podnikatelé, kteří byli u VZP pojištěni po celý kalendářní rok 2019.