PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Při pojištění dlouhodobé péče nejde jen o peníze. Češi by chtěli i servis

stary-muz-duchodce

Foto: pxfuel.comPodle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven by o pojištění dlouhodobé péče při ztrátě soběstačnosti stálo 53 % Čechů. Zahrnovat by podle respondentů mělo jak terénní a mobilní sociální služby nebo zajištění místa v zařízení, tak i poradenství. Právě nesoběstačnosti ve stáří se přitom bojí nejvíce dotázaných. Očekávají totiž finanční problémy, odkázání na péči ostatních i to, že budou na obtíž.

Z rizik, které nás mohou potkat, mají Češi největší obavy z toho, aby ve stáří nebyli na obtíž svému okolí. Takové situace se podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven obává 73 % populace. I proto by více jak dvě třetiny z nich uvítaly možnost se pro tento případ pojistit. „Prognózy demografického vývoje jsou neúprosné, do 40 let by se mohlo v nějakém stupni nesoběstačnosti ocitnout přes milion Čechů. Pojištění pro tento případ by jim mohlo přinést dodatečné prostředky na péči.,“ vysvětluje Jan Matoušek, ředitel České asociace pojišťoven.

Přečtěte si také:  Raiffeisenbank podle studie poskytuje nejvyšší kvalitu obsluhy zájemcům o životní pojištění

Nesoběstačnost je velkou finanční zátěží

Téma nesoběstačnosti diskutuje Česká asociace pojišťoven již dlouho. Podle analýz a průzkumů totiž představuje taková situace velkou zátěž nejen pro jedince, ale i pro celou rodinu. „Drtivá většina populace považuje za správné ponechat péči o nemohoucí na rodině. To s sebou samozřejmě nese zvýšené nároky nejen na psychiku, ale také na čas a peněženku. Češi náklady na péči o nesoběstačného rodinného příslušníka odhadují v desítkách tisíc, někteří předpokládají, že překročí dokonce hranici 40 tisíc,“ upřesňuje Jan Matoušek. Časová náročnost takové péče pak nezřídka přiměje pečující osobu k přerušení ekonomické aktivity, čímž se finanční situace ještě zhoršuje. Podle propočtů ČAP by za 15 let mohlo být vázáno péčí o nesoběstačné rodinné příslušníky odhadem 160 tisíc osob, tedy cca 3 % práceschopného obyvatelstva.

Potřebujeme služby i jistotu umístění

Podle aktuálního průzkumu by tak o pojištění dlouhodobé péče stálo 67 % Čechů. „Oproti roku 2021 je zde znatelný růst zájmu, o 16 procentních bodů. Nejvýznamněji vzrostl zájem o pojištění sebe a partnera, především u starších respondentů,“ upřesňuje Jana Hamanová, ředitelka výzkumné agentury SC&C, která průzkum pro ČAP realizovala.

Zásadní vlastností takového pojištění by pak podle průzkumu mělo být zajištění terénní či mobilní služby – potřebuje je 49 % respondentů a jen 5 % je považuje za zbytečné. Důležité je i zabezpečení místa v pobytovém zařízení, které chce 46 % dotázaných. „V systému sociálních služeb je již dnes podle odhadů převis poptávky nad nabídkou 20–40 %. Chybí tak desetitisíce míst. Se soukromým připojištěním by přišly peníze na jejich rozšíření,“ doplňuje Petr Jedlička, pojistný analytik České asociace pojišťoven.

Přečtěte si také:  Kooperativa vloni odhalila přes 500 podvodů

Rada nad zlato

Nejen péče, ale i návodná pomoc je pro Čechy důležitou součástí pojištění dlouhodobé péče. Poradenství, jak postupovat v případě nesoběstačnosti, by chtělo 41 % respondentů, asistenci při zajištění státního příspěvku na péči pak 40 %. V obou případech je navíc jen kolem 5 % těch, kteří takovou službu považují za zbytečnou. Přibližně polovina dotázaných pak sice takovou službu momentálně nepotřebuje, nicméně by přesto ocenili, pokud by byla součástí pojištění. „Podle výzkumů o své blízké pečuje až pětina populace, s uvedenými s prognózami to bude stále více. To, že aktuálně nějakou službu nepotřebuji tak neznamená, že pro mě nebude přínosem někdy v budoucnu. Češi si to zjevně uvědomují,“ doplňuje Jan Matoušek a dodává: „Stát samozřejmě v této situaci finančně vypomáhá, třetina respondentů ale vůbec netuší, v jaké výši se jeho podpora pohybuje, ostatní spíše odhadují.“ Státní příspěvek v průměru podle Čechů činí 8 700 korun.

Nejméně by naopak Češi stáli o pomoc s administrativou, ale i tak ji za zásadní považuje třetina lidí a dalších 60 % ji uvítá jako součást pojištění.

anketa-graf