PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Souběh chřipky a covidu – nebezpečí pro jednotlivce, ale i zdravotnický systém

lekar-doktor-osetreni


S blížícím se koncem roku je nejvyšší čas nechat se očkovat proti chřipce. V době probíhající pandemie covid-19 je toto očkování navíc důležitější než kdy jindy. Obzvláště se doporučuje rizikovým pacientům a lidem starším 65 let. Ti mají očkovací látku plně hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Na očkování proti chřipce je nyní nejvyšší čas.

Chřipka, ačkoli bývá často bagatelizována jako obyčejné nachlazení, je velmi nevyzpytatelná nemoc. „Může se totiž rozvinout do velmi těžké virové infekce a zasáhnout všechny orgány lidského těla, nejen dechové ústrojí, jež je pro virus vstupní bránou. Vážné zdravotní komplikace může způsobit nejen oslabeným jedincům, ale i dětem, těhotným ženám či mladým zdravým lidem,“ říká MUDr. Michal Holásek, praktický lékař z Vyškova.

Nejúčinnějším způsobem ochrany proti chřipce je očkování. U zdravé populace zajišťuje 70–90% ochranu, u seniorů snižuje projevy závažných onemocnění z 60 %, úmrtnost z 80 %. Právě lidé nad 65 let jsou chřipkou ohroženi nejvíce – tvoří až 90 % těch, kteří jí podlehnou. Očkování seniorů či pacientů s chronickým onemocněním plic, srdce, ledvin, metabolickými poruchami či se sníženou imunitou je tedy velmi žádoucí. V době pandemie covid-19 o to více, neboť zvýšené riziko se v případě obou nemocí týká stejné skupiny pacientů. “Očkování sice nemusí zcela zabránit vzniku onemocnění, podstatně ale zmírňuje průběh chřipky a omezuje přenos chřipky na další osoby. Zvážit očkování by proto měli také lidé pohybující se v kolektivech nebo lidé v úzkém kontaktu s nemocnými a seniory, jako jsou zdravotníci nebo ošetřovatelé,“ nabádá MUDr. Michal Holásek.

Mimo ochrany lidského zdraví má očkování proti chřipce i významný přínos pro celý zdravotnický systém – eliminuje totiž jeho přetíženost. Jak covidoví pacienti, tak i ti s těžkým průběhem chřipky totiž potřebují stejná zdravotnická zařízení – infekční oddělení, jednotky intenzivní péče nebo lůžka s plicními ventilátory.

Souběh chřipky a covid-19

Aktivita chřipkových virů byla v poslední sezóně nezvykle nízká. V ČR nebyl dokonce zaznamenán jediný pozitivní nález, což lze do jisté míry vysvětlit přísnými protipandemickými nařízeními – nošením respirátorů a omezením sociálních kontaktů. „Virus chřipky ale nezmizel, zůstává v populaci přítomen i nadále a nikdo z odborníků nedokáže přesně předpovědět, jak závažné mutace chřipkových virů se mohou v následujícím období objevit. Jelikož preventivní opatření jsou letos ve srovnání s loňskem zatím mírnější, můžeme navíc již nyní pozorovat opětovný nárůst šíření respiračních virů. Tedy i těch chřipkových,“ konstatuje MUDr. Michal Holásek.

Velkým rizikem, zvláště pro starší nebo jinak oslabený organismus, pak může být nákaza oběma viry – chřipkovým i novým koronavirem. A to buď oběma infekcemi současně, nebo proděláním jedné z infekcí a následným onemocněním druhou. Pravděpodobnost, že nemocí oslabený organismus nebude schopen čelit další infekci – ať už virové nebo bakteriální – se totiž zvyšuje, což může následně výrazně zhoršit celkový zdravotní stav i prognózu pacienta.

Očkování jako nejúčinnější ochrana

Očkování proti chřipce tak podstatně snižuje riziko souběhu nemocí a může pomoci i při diagnostice. Největší přínos vakcíny proti chřipce ale spočívá v prevenci nemoci a snížení možných zdravotních komplikací, následných hospitalizací nebo úmrtí. Ideální termín pro aplikaci vakcíny je na podzim, zhruba do Vánoc. Zájemci o očkování by jej měli stihnout ještě před začátkem chřipkové sezony, která u nás probíhá nejčastěji mezi prosincem a březnem a vrcholí v únoru. Očkovat lze i na začátku chřipkové epidemie, je však nutné vzít v úvahu, že tělo potřebuje cca 14 dní na vytvoření protilátek a teprve poté je před nemocí chráněno. Na očkování proti chřipce je možné se objednat u praktického lékaře, ve zdravotních ústavech nebo očkovacích centrech.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku