PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Velikonoce

Foto: pixnio.comVelikonoční svátky jsou z pohledu počtu pojistných událostí spíše klidnějším obdobím, i když jejich vyvrcholení v pondělí přináší četnější karamboly na silnicích i při koledování.

Nebezpečné silnice

Během svátků jara je na silnicích vyšší výskyt svátečních řidičů, kteří vyjíždějí na návštěvy k příbuzným či na hřbitovy. Ti svojí nejistotou a někdy nečekanými reakcemi mohou provoz „rozhodit“, což někdy vede ke karambolům. V tomto případě spíše k menším plechovým škodám, protože nevznikají ve vysoké rychlosti.

V UNIQA evidujeme například událost staršího manželského páru na cestě k příbuzným. Paní řidička byla z jízdy za volantem i nabitého denního plánu tak ve stresu, že během dne dokázala způsobit tři kolize: nejprve cestou v zatáčce odřela bok auta o svodidla, pak si při parkování spletla brzdu s plynem a „zmuchlala“ předek vozu. Auto zůstalo pojízdné, tak při zpáteční cestě nešťastná řidička jela opravdu pomalu a opatrně. Jenomže za tmy z příkopu jí rovnou před auto vběhla srna. Vyděšená klientka skončila v příkopu. Naštěstí ani ona, ani její spolujezdec-manžel nebyli zranění. Škody na autě vyřídila UNIQA z havarijního pojištění, jen ten malus narostl poněkud víc…

Podstatně rizikovější jsou tzv. diskotékové nehody za účasti mladých vracejících se ze zábav: havárie aut, často v žalostném technickém stavu za hranicí životnosti, plných rozjařených chlapců a děvčat, patří pravidelně k těm nejtragičtějším vůbec.

Pozor na alkohol… nejen za volantem

Souvislé delší volno láká na pořádání večírků nebo prostě na popíjení pro dobrou náladu. V domácnostech je rozšířený zvyk spojit pomlázku s nabídkou alkoholu. Nikdo by neměl zapomínat, že nelze sedat po konzumaci za volant. Míru by ale měli dodržovat i chodci, pohybují-li se třeba mezi obcemi po krajnici. A samozřejmě není asi nutné připomínat, že alkohol obecně omezuje správnost odhadu schopností, což může být rizikem třeba i při řezání dříví nebo práci ve výškách.

Na Velikonoční pondělí nezapomene asi řidič, který si hladinu alkoholu v krvi příliš nehlídal a pilně koledoval. Vše mu vycházelo až do návratu domů, kdy chtěl zaparkovat před svým domem. Na sídlištním parkovišti se však nevešel mezi stojící auta a pět z nich poškodil. Některá naboural opravdu důkladně. Sousedům se jeho „výkon“ úplně nezdál a přivolali policii. Ta mu naměřila v krvi 1,2 promile. UNIQA uhradila z jeho povinného ručení škody na okolních autech ve výši přes 150 000 korun, nicméně celou škodu po něm požadovala zaplatit, protože se dopustit hrubého porušení svých povinností. Poškození tak byli sice obratem ve svých nárocích uspokojeni, koledník pod vlivem alkoholu však asi nebude na tento den vzpomínat rád.

A opatrnost musí zachovat i spolujezdci: pokud se ukáže, že někdo si vědomě sedl do vozu s řidičem pod vlivem alkoholu, pojišťovna mu může snížit pojistné plnění za případně vzniklou újmu na zdraví během takové jízdy. Ani z havarijního pojištění UNIQA škodu nezaplatí řidiči, u něhož je zjištěna jízda s následnou havárií „za účasti“ alkoholu.

Úrazy na koledovačce

Někteří z nás jsou prostě skalní zastánci tradic a z toho nehodlají slevit. I když svět se spíše diví našemu zvyku honit děvčata a ženy a šlehat je pomlázkami, mnozí na něj nedají dopustit, a dokonce se zaštiťují ujišťováním, že jen řádně vyšlehaná dáma bude tento rok zdravá. Při honičkách spojených s tímto rituálem, popřípadě s rovněž oblíbeným poléváním vodou, však nechtěně vznikají úrazy. Zakopnutí a uklouznutí je při takových hrátkách docela běžným jevem.

UNIQA dokonce registruje v úrazovém pojištění jednu nešťastnici na Zlínsku, která při návštěvě prvního koledníka utrpěla frakturu zápěstí, protože se snažila utíkat, ale zakopla o práh domu. Po chvíli se přiblížil další koledník, jenž bohužel nevěděl, že je už indisponována, a se vší vehemencí se chystal na ni udeřit. Dotyčná se snažila opět uniknout, u toho si ale bolestivě vymkla ještě koleno. Byla z toho pracovní neschopnost v řádu několika týdnů a doba léčení úrazů si vyžádala 3 měsíce.

Asi není třeba připomínat, že je-li ve hře alkohol, kuráž stoupá a rizikovější chování má za následek vyšší pravděpodobnost zranění. Tady pozor: pojišťovna může v takových případech krátit plnění, protože úraz vznikl z nezodpovědného chování klienta.

Prodloužený velikonoční víkend v cizině

Mnozí z nás jistě budou chtít využít delší souvislé volno pro nějakou turistickou cestu do zahraničí. Důležité je se na takový výlet dobře pojistit, i kdybychom se chystali třeba jen na jednodenní výjezd. Ve většině zemí v Evropě platí v ambulancích i v nemocnicích mnohem vyšší spoluúčast pacienta než v ČR, v soukromých zařízeních se hradí vše. Tyto výdaje pokryje cestovní pojištění, a to bez jakékoli spoluúčasti. Vyplatí se i pojištění odpovědnosti pro případ, že by vznikla nějaká neúmyslná škoda nebo újma na zdraví, již by náš turista v cizině zavinil. Nezapomínejte, že cestovní pojištění je zapotřebí i pro cesty na Slovensko, chystáte-li se do hor. Zásahy horské služby a případný transport vrtulníkem přijdou minimálně na tisíce EUR a nejsou z veřejného pojištění hrazeny.
A není třeba se obávat ceny: náklady na 5denní komplexní cestovní pojištění v Evropě přijdou v UNIQA na 140 korun na osobu. Hodláte-li ještě lyžovat, s pokrytím tohoto rizika zaplatí náš klient 180 korun. Zvýhodněná rodinná forma stojí (2 dospělí a až 4 děti) jen 554 korun, resp. s lyžováním 720 korun. A to je v celkovém rozpočtu výpravy opravdu zanedbatelný výdaj.

Přehnané kalorie

Vajíčka mají neblahou pověst jako cholesterolová bomba. A ti, kdo mají vysoký cholesterol v krvi, by se prý měli této oblíbené potraviny vzdát. Ale je tomu opravdu tak? Mohou nám velikonoční vajíčka uškodit? Podnikový lékař koncernu UNIQA Dr. Peter Kritscher není tak skeptický: „Vejce obsahují důležité bílkoviny, vitamíny, vápník a železo. Tím se řadí mezi nezbytné potraviny. Konzumace tří vajec týdně je naprosto přiměřená dávka. A o Velikonocích neřešte ještě nějaké to vajíčko navíc. Na cholesterol těchto pár dnů zapomeňte.“

Obávaný cholesterol je nedílnou částí každé buňky v těle a pro jeho fungování je nezastupitelný. Moderní medicína doporučuje tyto hodnoty: u LDL pod 160 mg a u HDL nad 40 mg. Je-li LDL příliš vysoký, můžeme pomoci ho srazit minimálně o 10 až 15 % zdravějším stravováním. Zbytek je však mimo náš vliv – záleží na našich játrech a žádná dieta už moc nepomáhá. Vyhnout se ovšem vyplatí modifikovaným tukům, přehnané konzumaci uzenin, špeku nebo tučného masa. Příliš vysoký „zlý“ LDL cholesterol zvyšuje riziko oběhových onemocnění, zužování cév a arteriosklerózy.
Naopak „hodný“ cholesterol HDL se stará o odbourávání nahromaděného tuku a pomáhá vracet LDL cholesterol do jater, aby se neusazoval jinde. Jeho hodnoty si může každý z nás vylepšit zejména vytrvalostním sportem a pohybem.

Děti-koledníci si ve výslužce pravidelně nejvíce cení čokoládových zajíčků, vajíček nebo bonbónů. Podnikový lékař koncernu UNIQA Peter Kritscher však varuje: „V podstatě bychom měli denně sníst jen jednu porci sladkostí o hmotnosti asi 20 gramů, tedy například pětinu běžné tabulky čokolády. Váží-li tedy velikonoční zajíček 100 gramů, měl by nám vystačit na 5 dnů. Váží-li sladká výslužka 600 gramů, měli bychom si ji rozdělit na měsíc. Tuk a cukr zatěžují organismus: tuky zejména srdce a krevní oběh, cukr způsobuje nadváhu nebo dokonce cukrovku.“