PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

VZP už sjednává očkování přímo ve firmách, mobilní očkotýmy motivuje vyšší odměnou

ockovani

Foto: pikist.comV reakci na současný vývoj pandemie rozhodla VZP ČR zajistit mobilní očkovací týmy, které budou vyrážet přímo do firem v regionech. „V tuto chvíli začala naše regionální pracoviště oslovovat významné zaměstnavatele v místě svého působení s nabídkou tohoto servisu pro jejich zaměstnance. Nemusí se nutně jednat o klienty VZP, očkování jsme připraveni zajistit pojištěncům jakékoli pojišťovny. První ohlasy mne příjemně překvapily, firmy i některé obce už projevují o tento servis zájem, kolegové tam už dojednávají termíny očkování,“ říká ředitel VZP ČR Zdeněk Kabátek.

VZP ČR v první fázi projektu sama aktivně oslovuje významné zaměstnavatele v regionech prostřednictvím svých regionálních poboček. Během několika dní však spustí web, kam se firmy s žádostí o očkování budou moci samy hlásit. „Počítáme, že se v první fázi bude jednat stále o firmy nad 500 zaměstnanců, postupně ale budeme tyto parametry upravovat, aby se dostalo i na menší společnosti. Z hlediska maximální efektivity využití kapacit mobilních týmů dává smysl začít nyní u těch, kde je rizikovost šíření COVID-19 nejintenzivnější,“ říká Ivan Duškov, náměstek ředitele VZP ČR pro služby klientům.

„Firmy na naši nabídku reagovaly vstřícně, byly překvapeny, že se VZP do očkování takovým způsobem aktivně zapojuje a velmi to kvitovaly. Z prvních ohlasů je zřejmé, že zájem o očkování mezi firmami je. Během několika málo dní, kdy je oslovujeme, nebyla jediná, která by naši nabídku vysloveně odmítla. A to hovořím o nejsilnějších zaměstnavatelích regionu. Jsem ráda, že se věci daly rychle do pohybu, všichni vnímají, že je situace kritická a očkování je jediná cesta, jak se s ní co nejrychleji vypořádat,“ popisuje první zkušenosti Petra Pevná, ředitelka Krajské pobočky pro Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina.

VZP ČR také začala vyjednávat s poskytovateli zdravotní péče o zajištění mobilních týmů, které budou očkovat. „V řadě případů půjde o využití kapacit stávajících týmů, někde budou možná jejich řady rozšířeny. K užší spolupráci je budeme motivovat i zvýšenou úhradou za tyto výjezdy. Aktuálně jsme přijali mimořádné opatření o bonifikaci ve výši dalších 8 000 korun, které budou připočteny nad rámec běžných plateb za výjezd,“ říká náměstek ředitele VZP ČR pro zdravotní péči Jan Bodnár. O zavedení této bonifikace k platbám za výjezd rozhodla VZP ČR v souvislosti s horšící se epidemickou situací a bude vyplácena za podmínky, že vakcína bude podána minimálně dvaceti klientům VZP za výjezd.