PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

VZP už zajistila zdravotní pojištění více než deseti tisícům Ukrajinců, v sobotu a neděli očekává rekordní nápor

lekar-doktor-osetreni


Do veřejného zdravotního pojištění bylo v Česku přihlášeno víc než 10 000 uprchlíků z Ukrajiny. „Už ráno ale bude toto číslo o několik tisíc vyšší, během včerejšího dne jsme zaregistrovali do sytému skoro 6 000 osob, naši kolegové v rámci krajských center pomoci Ukrajině pomáhají na mnoha místech 24 hodin denně,“ říká náměstek pro služby klientům VZP Ivan Duškov. Náhradní průkaz pojištěnce, kteří příchozí dostávají, jim na našem území zajistí bezplatnou zdravotní péči, v rozsahu té, kterou dostává český občan. „Je třeba znovu připomenout, že s tímto průkazem už si nemusí sjednávat žádné další komerční pojištění a také, že jej mají nosit na každou návštěvu lékaře,“ říká Ivan Duškov.

Podle Ivana Duškova zatím VZP ČR rostoucí počet příchozích zvládá obsluhovat, je ale jasné, že bude muset přijmout další personální opatření: „Věc budeme muset řešit. Pokud jsme před týdnem řešili v řádu desítek až stovek registrací denně, dnes je to několik tisíc registrací, které kolegové provedou každý den. Předpokládám, že právě tento víkend zlomí všechny rekordy. Musíme být připraveni, že příchozích lidí bude po nějakou dobu i nadále výrazně přibývat.“

VZP má jako hlavní koordinátor zdravotního pojištění pro uprchlíky svá stanoviště ve všech otevřených krajských asistenčních centrech (KACPU), k dnešnímu dni je to 16 center, téměř polovina z nich má otevřeno nonstop „Na režim 24/7 jsme najeli v sedmi místech, dle potřeby se přizpůsobíme i v dalších, kde jsou dnes asistenční centra otevřena třeba jen na dvanáct hodin. Pro nás to samozřejmě znamená zajištění směnného provozu, což se daří zejména díky velkému nasazení všech našich kolegů hlavně v regionech,“ říká Ivan Duškov. Jen v Praze má VZP v rámci KACPU v Kongresovém centru 24 stanovišť, na brněnském Výstavišti 12. I přes velké množství často velmi unavených a vyčerpaných lidí je atmosféra v asistenčních centrech klidná: „Velmi často jsou to maminky s dětmi, starší lidí. Jsou vděčni za pomoc Česku, chovají se velmi skromně a zdvořile,“ uzavírá Ivan Duškov.