PojMag.cz

Magazín o pojišťovnách a pojištění

Životní pojištění versus vládní konsolidační balíček. Přehledný průvodce změnami v roce 2024

obalka-penize-prispevek

Foto: pixnio.comNěkolikamiliardové úspory i ozdravení státního rozpočtu – to jsou hlavní cíle nového konsolidačního balíčku, který na začátku nového roku vstupuje v platnost. Nová pravidla daňového zvýhodnění či odvodů značně ovlivní život řady Čechů, kteří budou muset prioritizovat své potřeby. Jak by měli lidé v roce 2024 přistupovat k pojištění? Co všechno se mění pro zaměstnance, dohodáře či živnostníky? A jak obstojí životní pojištění na žebříčku jejich potřeb? Na tyto otázky odpovídá následující článek.

Prezident Petr Pavel v listopadu podepsal vládní konsolidační balíček, který má vládě pomoci zlepšit hospodaření státního rozpočtu, a tím definitivně stvrdil jeho platnost od 1. ledna 2024. Vláda v něm hlavně odstraňuje daňové výjimky. Předloha má vládě pomoci konsolidovat veřejné finance a snižovat strukturální schodek státního rozpočtu. Kromě zavedení pouze dvou sazeb daně z přidané hodnoty vláda vytvořila také nový model daňového zvýhodnění pro fyzické i právnické osoby, navíc zavedla vyšší odvody.

Nový model daňového zvýhodnění

Z pohledu životního pojištění může existovat více dopadů nového vládního balíčku. „Jednou ze zásadních změn v celé sadě opatření je nový systém daňového zvýhodnění. Zatímco doteď bylo možné odečíst ze základu daně 24 tisíc korun ročně za životní pojištění a 24 tisíc korun ročně za penzijní připojištění, případně doplňkové penzijní spoření, nově bude možné rozdělit odčitatelnou položku ve výši 48 tisíc korun mezi čtyři produkty – penzijní připojištění, životní pojištění, dlouhodobý investiční produkt nebo pojištění dlouhodobé péče,“ tvrdí David Poes, ředitel životního pojištění pojišťovny YOUPLUS. Podle něj bude záležet na každém, jak s limitem naloží. Majitel životního pojištění si tak může podle nových pravidel celých 48 tisíc odečíst ze základu daně jen za svou životní pojistku a odpočet za penzijní připojištění a ostatní produkty vůbec neuplatnit.

Češi si budou muset ujasnit priority

Nový balíček vládních opatření bude podle všeho znamenat méně peněz v českých peněženkách. Jak se změny v konsolidačním balíčku promítnou do chování pojištěných klientů, bude záležet na tom, jak moc si lidé budou uvědomovat svá rizika. „Jdou zde proti sobě dva výrazné faktory – lidé totiž kvůli klesajícímu čistému příjmu budou muset ještě více přemýšlet, na co své peníze vynaloží a co platit nebudou. Otázkou je, kde si bude stát životní pojištění na jejich žebříčku hodnot vedle dalších oblastí, kde peníze utrácet,“ popisuje Poes s tím, že bude záležet na povědomí každého jednotlivce o rizicích, které pro něj existují.

Nejdřív pokrýt rizika, až pak řešit investice

V posledních letech využívají lidé životní pojištění hlavně jako ochranu proti riziku výpadku příjmů, v porovnání s minulostí méně jako nástroj pro zhodnocování peněz. Přestože Češi prostřednictvím životního pojištění méně investují a spoří, lze v poslední době pozorovat trend zvyšujícího se průměrného pojistného, a to navzdory tomu, že reálný příjem většiny obyvatel klesá. „To znamená, že si lidé víc a víc uvědomují rizika, kterým jsou každodenně vystaveni. V dnešní době určitě platí víc než kdy jindy, že lidé by se měli hlavně pojistit proti rizikům a teprve potom přemýšlet o tom, jak nejlépe zhodnocovat volné finanční prostředky,“ radí odborník.

Co se mění pro živnostníky a dohodáře?

Vláda schválila také vyšší odvody na důchodové pojištění pro OSVČ. Změna podle analytiků dopadne daleko tvrději na drobné živnostníky než na ty bohaté, mnoho z nich tak bude muset své výdaje systematicky omezit. Vyloučit se nedá ani scénář, při kterém se tato skupina lidí rozhodne šetřit právě na životním pojištění. „Nicméně jsou to právě drobní živnostníci, kteří by na tom při souhře nepříznivých životních situací mohli být úplně nejhůř. Takže jejich reálná potřeba pojistit se proti dlouhodobému či trvalému výpadku příjmů je snad ještě větší než u lidí, kteří jsou v klasickém zaměstnaneckém poměru,“ upozorňuje expert na životní pojištění a dodává, že zrovna malým podnikatelům by podobné škrty nedoporučoval.

Poslední zajímavou skupinou, které se dotknou změny ve vládním balíčku, jsou takzvaní „dohodáři“, kteří vykonávají pracovní činnost na dohodu o provedení práce nebo provedení činnosti. Těm nový konsolidační balíček zvyšuje odvody na pojistné. „Zde bude naprosto zásadní způsob, jakým budou pokračovat ve své práci. Nabízí se několik variant, jednou z nich je i změna směrem ke standardním zaměstnaneckým smlouvám. Další možností je začít podnikat a pořídit si živnost,“ uzavírá Poes.


Kalkukačky pojištění

Vyzkoušejte naše kalkulačky pojištění a zjistěte ty nejvýhodnější nabídky:

Povinné ručení
Havarijní pojištění
Cestovní pojištění
Úrazové pojištění
Pojištění majetku